Την ένταξη στις Ζώνες Δυνητικά Υψηλού Κινδύνου Πλημμύρας (ΖΔΥΚΠ)  που έχουν καθοριστεί σε εφαρμογή της Οδηγίας 2007/60/ΕΚ και της Κ.Υ.Α. Η.Π. 31822/1542/Ε103/21.7.2010, τις Ζώνες Δυνητικά Υψηλού Κινδύνου Πλημμύρας (ΖΔΥΚΠ), ζήτησε ο δήμαρχος Αργιθέας στα πλαίσια της διαβούλευσης για τα Σχέδια Διαχείρισης Κινδύνων Πλημμύρας των Λεκανών Απορροής Ποταμών του Υδατικού Διαμερίσματος Δυτικής Στερεάς Ελλάδας (GR04) και της ημερίδας που έγινε στο Μεσολόγγι…

­Η περιοχή των Αγράφων είναι ακριβώς στο κέντρο ανεπτυγμένων ή αναπτυσσόμενο ορεινών τουριστικών προορισμών οι οποίοι, παρότι βρίσκονται σε σχετικά μικρές αποστάσεις μεταξύ τους δεν διαθέτουν άμεση σύνδεση ούτε μεταξύ τους ούτε μέσω της περιοχής μελέτης, η οποία, όπως προαναφέραμε, είναι στο ενδιάμεσο τμήμα.

Πρόκειται για το 4ο Συνέδριο αυτό που πραγματοποιείται στη Θεσσαλία στο πλαίσιο των 13 Περιφερειακών Συνεδρίων που έχουν προγραμματιστεί, προκειμένου να υπάρξει ένας αποκεντρωμένος διάλογος με κοινωνικούς και παραγωγικούς φορείς, στο πλαίσιο της διαμόρφωσης της «Εθνικής Αναπτυξιακής Στρατηγικής 2021».

Aπό την Δ/ση  Αγροτικής  Οικονομίας και Κτηνιατρικής Π.Ε. Καρδίτσας  Περιφέρειας Θεσσαλίας γίνεται γνωστό ότι οι κτηνοτρόφοι στους οποίους έχει κατανεμηθεί Δημόσια ή Δημοτική έκταση για βόσκηση ζώων για χρήση έτους 2016 υποχρεούνται στην πληρωμή του οφειλόμενου μισθώματος, για το οποίο έχουν λάβει γνώση ενυπόγραφα από τον αρμόδιο Δήμο, μέχρι την 31-12-2017. Αντίγραφο  του αποδεικτικού πληρωμής της οφειλής κατατίθεται από τον κτηνοτρόφο στην Υπηρεσία μας.

ΠΡΟΣΚΑΙΡΗ ΕΠΙΔΕΙΝΩΣΗ ΤΟΥ ΚΑΙΡΟΥ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΠΡΩΙΝΕΣ ΩΡΕΣ ΑΥΡΙΟ ΣΑΒΒΑΤΟ (07-10-2017) ΑΠΟ ΤΑ ΒΟΡΕΙΟΔΥΤΙΚΑ ΜΕ ΚΥΡΙΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ:

ΠΡΟΓΝΩΣΗ ΓΙΑ ΑΥΡΙΟ ΤΡΙΤΗ 26-09-2017

ΓΕΝΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ - ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΕΙΣ

ΣTHΝ ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ, ΤΗ ΘΡΑΚΗ, ΤΗΝ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΘΕΣΣΑΛΙΑ, ΤΙΣ ΣΠΟΡΑΔΕΣ, ΤΗ ΒΟΡΕΙΑ ΕΥΒΟΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΝΗΣΙΑ ΤΟΥ ΒΟΡΕΙΟΥ ΚΑΙ ΑΝΑΤΟΛΙΚΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ ΚΑΤΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ ΙΣΧΥΡΕΣ. ΣΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΑΣΤΑΤΟΣ ΜΕ ΤΟΠΙΚΕΣ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ΣΠΟΡΑΔΙΚΕΣ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ ΚΥΡΙΩΣ ΣΤΑ ΗΠΕΙΡΩΤΙΚΑ. ΣΤΑΔΙΑΚΗ ΕΞΑΣΘΕΝΗΣΗΣΗ ΤΩΝ ΦΑΙΝΟΜΕΝΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ.

Ξεκίνησαν, σε μια σειρά ορεινών δήμων της χώρας, οι αιτήσεις για το επίδομα ορεινών και μειονεκτικών περιοχών για το έτος 2017 που φτάνει έως και τα 600 ευρώ.

Το επίδομα για τους κατοίκους των συγκεκριμένων περιοχών δίνεται στο πλαίσιο των μέτρων κοινωνικής προστασίας ευπαθών ομάδων προκειμένου να στηριχθούν οικογένειες με χαμηλά εισοδήματα και να αποτραπεί ο κίνδυνος να ερημωθούν ολόκληρα χωριά που βρίσκονται σε ορεινές και μειονεκτικές περιοχές.

ΜΕΤΑΒΟΛΗ ΤΟΥ ΚΑΙΡΟΥ ΑΠΟ ΤΗ ΔΥΤΙΚΗ - ΒΟΡΕΙΟΔΥΤΙΚΗ ΕΛΛΑΔΑ ΜΕ ΙΣΧΥΡΕΣ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΝΑ  ΣΥΝΟΔΕΥΟΝΤΑΙ ΤΟΠΙΚΑ ΑΠΟ ΧΑΛΑΖΟΠΤΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΙΣΧΥΡΟΥΣ ΑΝΕΜΟΥΣ.

ΠΙΟ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΘΑ ΕΠΗΡΕΑΣΤΟΥΝ :

Καλούνται τα μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου της ΑΜΚΕ «ΔΙΚΤΥΟ ΔΗΜΩΝ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΠΙΝΔΟΥ» σε συνεδρίαση που θα γίνει Πέμπτη 28 Σεπτεμβρίου 2017 και ώρα 12:00 το μεσημέρι, στο Δημαρχείο του δήμου Μουζακίου στο Μουζάκι, για τη συζήτηση και λήψη αποφάσεων επί των εξής θεμάτων Ημερήσιας Διάταξης:

Οδικό χάρτη για να ολοκληρωθούν τα διαχειριστικά σχέδια βοσκοτόπων παρουσίασε ο Κ. Αγοραστός στον αρμόδιο αν. υπουργό Ι. Τσιρώνη

Τι απαιτείται να κάνει το Υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης προκειμένου οι Περιφέρειες να μπορέσουν να φέρουν σε πέρας ένα δύσκολο έργο και ουσιαστικά να κόψουν το γόρδιο δεσμό.

Οι Περιφέρειες αναλαμβάνουν την ευθύνη να κόψουν το γόρδιο δεσμό με το πολύπαθο θέμα των βοσκοτόπων, προκειμένου η χώρα να αποκτήσει επιτέλους εθνικό σχέδιο διαχείρισής τους.

ΠΡΟΣΚΑΙΡΗ ΕΠΙΔΕΙΝΩΣΗ ΤΟΥ ΚΑΙΡΟΥ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΔΕΥΤΕΡΑ (11-09-2017) ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΕΣΗΜΒΡΙΝΕΣ ΩΡΕΣ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΝΥΧΤΕΡΙΝΕΣ ΩΡΕΣ ΜΕ ΚΥΡΙΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ:

Οι ορεινές περιοχές της χώρας μας διαθέτουν έναν ανεκμετάλλευτο εθνικό πλούτο του οποίου η αξιοποίηση μπορεί να συμβάλλει στην ανάπτυξη της χώρας.

Η δημιουργία και εφαρμογή Εθνικού Στρατηγικού Σχεδίου για τις ορεινές περιοχές που θα εμπεριέχει αναπτυξιακό πρόγραμμα και υποστηρικτικό μηχανισμό είναι η αναγκαία και ικανή συνθήκη για την ισότιμη συμμετοχή των ορεινών δήμων στην αναπτυξιακή ανασυγκρότηση της χώρας.

ΠΡΟΣΚΑΙΡΗ ΕΠΙΔΕΙΝΩΣΗ ΤΟΥ ΚΑΙΡΟΥ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΕΣ ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΒΟΡΕΙΟΔΥΤΙΚΑ ΜΕ ΚΥΡΙΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΤΙΣ ΚΑΤΑ ΤΟΠΟΥΣ ΙΣΧΥΡΕΣ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΔΕΝ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΝΑ ΣΥΝΟΔΕΥΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΧΑΛΑΖΟΠΤΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΙΣΧΥΡΟΥΣ ΑΝΕΜΟΥΣ.

Ένα σπουδαίο έργο οδικό έργο για την περιοχή της Αργιθέας ολοκληρώθηκε από την Περ. Ενότητα Καρδίτσας.

Πρόκειται για τον οδικό άξονα Νεοχώρια Βραγκιανών – Καταφύλι – Αργύρι συνολικού μήκους 12,5 χιλιομέτρων. Το έργο το οποίο στο παρελθόν πέρασε από πολλές περιπέτειες ολοκληρώθηκε από την Περιφερειακή Ενότητα με δύο εργολαβίες.