Πρόσκληση σύγκλησης Οικονομικής Επιτροπής

Καλείστε να προσέλθετε σε συνεδρίαση της Οικονομικής Επιτροπής, που θα διεξαχθεί στην αίθουσα συνεδριάσεων του Δημοτικού Καταστήματος  στο ΑΝΘΗΡΟ   την  20-02-2018 ημέρα ΤΡΙΤΗ και ώρα 16:00 μ.μ. για συζήτηση και λήψη αποφάσεων στα συνημμένα θέματα της ημερήσιας διάταξης.

Με ομόφωνη απόφασή του το Δημοτικό Συμβούλιο Αργιθέας έκανε δεκτή την εισήγηση του Αντιδημάρχου κ. Θανάση Καραγεώργου να χαρακτηριστεί ως «Διατηρητέο Μνημείο της Φύσης», ο πολυαιωνόβιος πλάτανος, είδους Πλάτανος ο ανατολικός (Platanus orientalis) που βρίσκεται στην πλατεία της Τοπικής Κοινότητας Λεοντίτου.
«… Στην πλατεία του ορεινού χωριού Λεοντίτου κυριαρχεί με την επιβλητική του παρουσία ένας πολυαιωνόβιος πλάτανος που στη σκιά του έλαβαν χώρα σημαντικά γεγονότα της ιστορίας. Αποτελούσε τον αγαπημένο χώρο συγκέντρωσης, συζήτησης και λήψης σημαντικών αποφάσεων των οπλαρχηγών της Κεντρικής Ελλάδας υπό τον Γεώργιο Καραϊσκάκη. Ο πλάτανος αυτός είναι το σημείο αναφοράς,  κάθε περιηγητής του Δήμου μας  θα τον επισκεφθεί, θα τον θαυμάσει, θα τον περιεργασθεί, θα φωτογραφηθεί μαζί του. Είναι πόλος έλξης μοναδικός για την περιοχή μας. Γέρικος, πολλών αιώνων, με εντυπωσιακή διαμόρφωση του κορμού του. Είναι πράγματι ένα μνημείο της φύσης.

ΝΕΑ ΕΠΙΔΕΙΝΩΣΗ ΤΟΥ ΚΑΙΡΟΥ ΑΠΟ ΤΗ ΝΥΧΤΑ ΤΗΣ ΤΕΤΑΡΤΗΣ (14-2-18) ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ (15-2-18) ΜΕ ΚΥΡΙΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ:

Στο πλαίσιο υλοποίησης του Επιχειρησιακού Προγράμματος Επισιτιστικής και Βασικής Υλικής Συνδρομής (ΤΕΒΑ), η Κοινωνική Σύμπραξη Περιφερειακής Ενότητας Καρδίτσας θα προχωρήσει σε διανομή προϊόντων  στους ωφελούμενους του προγράμματος “Κοινωνικό Εισόδημα Αλληλεγγύης” οι οποίοι είχαν αποδεχθεί στην αίτησή τους να παραλαμβάνουν και προϊόντα του ΤΕΒΑ.

ΕΠΙΔΕΙΝΩΣΗ ΘΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΡΩΙΝΕΣ ΩΡΕΣ ΤΗΣ ΤΡΙΤΗΣ(13-2-18) ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΒΟΡΕΙΟΔΥΤΙΚΑ ΜΕ:
Α) ΙΣΧΥΡΕΣ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ ΚΑΙ Β) ΠΥΚΝΕΣ ΧΙΟΝΟΠΤΩΣΕΙΣ ΣΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΟΡΕΙΝΑ ΤΗΣ ΔΥΤΙΚΗΣ, ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΚΑΙ ΒΟΡΕΙΑΣ ΧΩΡΑΣ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΣΕ ΗΜΙΟΡΕΙΝΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΟΔΥΤΙΚΑ ΠΙΟ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΘΑ ΕΠΗΡΕΑΣΤΟΥΝ:

ΜΕΤΑΒΟΛΗ ΤΟΥ ΚΑΙΡΟΥ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ (10-02-2018) ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΤΙΚΑ ΜΕ ΚΥΡΙΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ:

Α) ΤΙΣ ΙΣΧΥΡΕΣ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ

Το Υπουργείο Περιβάλλοντος και Ενέργειας, σε συνεργασία με το Υπουργείο Οικονομικών, προχωρά στην παροχή εφάπαξ ειδικού βοηθήματος για την επανασύνδεση με το δίκτυο ηλεκτρικής ενέργειας καταναλωτών με χαμηλά εισοδήματα.

Ο Δήμος Αργιθέας προχώρησε στην πλήρωση δύο (2) θέσεων με σύμβαση εργασίας Ιδιωτικού Δικαίου Ορισμένου Χρόνου με τη ΣΟΧ 02/2017 προκήρυξη, για την υλοποίηση της πράξης «Κέντρο Κοινότητας στο Δήμο Αργιθέας», στο πλαίσιο του επιχειρησιακού προγράμματος «Θεσσαλία 2014-2020» στο Δήμο Αργιθέας, σύμφωνα με την Αριθμ 136/27-10-2017 Απόφαση του Δημοτικού Συμβουλίου του Δήμου Αργιθέας και του υπ΄αριθμ 3297/7-11-2017 εγγράφου της Ειδικής Υπηρεσίας Διαχείρισης Ε.Π. Περιφέρειας Θεσσαλίας με θέμα «Προέγκριση διαδικασίας πρόσληψης προσωπικού με ΣΟΧ».

ΜΕΤΑΒΟΛΗ ΤΟΥ ΚΑΙΡΟΥ ΑΠΟ ΤΗ ΝΥΧΤΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΒΟΡΕΙΟΔΥΤΙΚΑ ΜΕ ΚΥΡΙΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΤΙΣ ΙΣΧΥΡΕΣ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΘΥΕΛΛΩΔΕΙΣ ΝΟΤΙΑΔΕΣ ΠΟΥ Η ΕΝΤΑΣΗ ΤΟΥΣ ΣΤΑ ΠΕΛΑΓΗ ΘΑ ΦΘΑΝΕΙ ΤΑ 8 ΚΑΙ ΠΙΘΑΝΟΝ ΤΑ 9 ΜΠΟΦΟΡ.

ΠΙΟ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΘΑ ΕΠΗΡΕΑΣΤΟΥΝ

Ο Δήμος Αργιθέας προχώρησε στην πλήρωση δύο (2) θέσεων έκτακτου προσωπικού με τη ΣΟΧ 03/2017 προκήρυξη που δημοσιεύτηκε ύστερα από τις υπ’ αριθμό 27/2017 και 120/2017 αποφάσεις του Δημοτικού Συμβουλίου.

Ο Δήμαρχος Αργιθέας έχοντας υπόψη:

1. Τις διατάξεις του άρθρ.1Π.Δ/τος 497/91 «Κώδικας διατ/των για τα Δημοτολόγια»,
  2. Την αριθ.1/2018 εγκύκλιο του Υπουργείου Εσωτερικών περί λειτουργίας του Μητρώου Πολιτών.

Με απόφασή του ο  ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗΣ ΑΠΟΚΕΝΤΡΩΜΕΝΗΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ - ΣΤΕΡΕΑΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΝΤΙΤΟΡΑΣ  επικυρώνει τον προϋπολογισμό του Δήμου Αργιθέας για το οικονομικό έτος 2018.

Αναλυτικότερα:  …«Επικυρώνουμε τις αριθμ. 160/2017 και 171/2017 αποφάσεις του Δημοτικού Συμβουλίου του Δήμου Αργιθέας που αφορούν:

Σε δημόσια διαβούλευση μέχρι και την Παρασκευή (26/1) έθεσε το υπουργείο Ψηφιακής Πολιτικής, Τηλεπικοινωνιών και Ενημέρωσης την πρωτοβουλία του για την επίτευξη καθολικής ψηφιακής τηλεοπτικής κάλυψης της ελληνικής Επικράτειας. (Ο σύνδεσμος της διαβούλευσης).

ΠΡΟΣΚΑΙΡΗ ΕΠΙΔΕΙΝΩΣΗ ΘΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΚΗΣ (21-01-2018) ΜΕ
Α. ΙΣΧΥΡΕΣ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ ΚΑΙ
Β. ΠΑΡΟΔΙΚΕΣ ΧΙΟΝΟΠΤΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΕ ΠΙΟ ΠΕΔΙΝΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ.