ΜΕΤΑΒΟΛΗ ΤΟΥ ΚΑΙΡΟΥ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ (16-12-17) ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΤΙΚΑ ΜΕ ΙΣΧΥΡΕΣ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ ΚΑΙ ΘΥΕΛΛΩΔΕΙΣ ΝΟΤΙΑΔΕΣ ΣΤΑ ΠΕΛΑΓΗ.

ΠΙΟ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΘΑ ΕΠΗΡΕΑΣΤΟΥΝ

ΠΡΟΣΚΑΙΡΗ ΕΠΙΔΕΙΝΩΣΗ ΤΟΥ ΚΑΙΡΟΥ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ ΑΥΡΙΟ ΣΑΒΒΑΤΟ (09-12-2017) ΣΤΗ ΔΥΤΙΚΗ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ (10-12-2017) ΣΤΗΝ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΧΩΡΑ ΜΕ ΚΥΡΙΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΤΙΣ ΙΣΧΥΡΕΣ ΒΡΟΧΕΣ, ΤΙΣ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΧΙΟΝΙΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΕ ΗΜΙΟΡΕΙΝΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΤΗΣ ΒΟΡΕΙΟΔΥΤΙΚΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ.

Πραγματοποιήθηκε το Ετήσιο Τακτικό Συνέδριο της Κεντρικής Ένωσης Δήμων Ελλάδας από την Πέμπτη 30/11/2017 έως και το Σάββατο 2 Δεκεμβρίου 2017 στο συνεδριακό κέντρο του ξενοδοχείου Grand Serai στα Ιωάννινα.

Έως και 50% το ύψος της επιχορήγησης για όσους κάνουν χρήση του νέου προγράμματος του ΕΣΠΑ. Ποιες δραστηριότητες και ποιες δαπάνες κρίνονται επιλέξιμες. Πόσο επιδοτείται η κάθε κατηγορία.

Με 120 εκατ. ευρώ (δημόσια δαπάνη) αναμένεται να προκηρυχθεί πολύ σύντομα το νέο πρόγραμμα του ΕΣΠΑ «Ενίσχυση της Ίδρυσης και Λειτουργίας Νέων Τουριστικών Μικρομεσαίων Επιχειρήσεων».

Στο πλαίσιο υλοποίησης του Επιχειρησιακού Προγράμματος Επισιτιστικής και Βασικής Υλικής Συνδρομής (ΤΕΒΑ), η Κοινωνική Σύμπραξη Περιφερειακής Ενότητας Καρδίτσας θα προχωρήσει σε διανομή προϊόντων  στους ωφελούμενους του προγράμματος “Κοινωνικό Εισόδημα Αλληλεγγύης” οι οποίοι είχαν αποδεχθεί στην αίτησή τους να παραλαμβάνουν και προϊόντα του ΤΕΒΑ.

Η Αργιθέα μετρά τις πληγές που αφήνει πίσω της η κακοκαιρία και αρχίζει να επανέρχεται σε κανονικούς ρυθμούς.

Ήδη από το πρωί, Κυριακή 3 Δεκεμβρίου 2017, τα μηχανήματα του δήμου δουλεύουν ασταμάτητα να δώσουν πρόσβαση σε όλους τους οικισμούς και να απεγκλωβίσουν τους δημότες, στην πλειοψηφία τους υπερήλικες, πολλοί από αυτούς ζουν μόνοι τους και χωρίς γειτόνους.

Η κακοκαιρία που πλήττει τη μισή Ελλάδα χτυπά με ιδιαίτερη ορμή την περιοχή του Δήμου Αργιθέας. Ήδη για 2 μέρες η Δημοτική Ενότητα Ανατολικής Αργιθέας (8 χωριά) έμεινε χωρίς ρεύμα, από την Πέμπτη έως το μεσημέρι  σήμερα, Σάββατο 2 Δεκεμβρίου, επακόλουθο της μη συντήρησης του δικτύου της ΔΕΔΔΗΕ.

ΕΠΙΔΕΙΝΩΣΗ ΤΟΥ ΚΑΙΡΟΥ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΠΕΜΠΤΗ (30-11-2017) ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΒΟΡΕΙΟΔΥΤΙΚΑ ΜΕ ΚΥΡΙΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ:

A. ΤΙΣ ΙΣΧΥΡΕΣ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΔΕΝ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΝΑ ΣΥΝΟΔΕΥΟΝΤΑΙ ΤΟΠΙΚΑ ΑΠΟ ΧΑΛΑΖΟΠΤΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΕΠΗΡΕΑΣΟΥΝ:

Στo πλαίσιo της συνεργασίας για τον σχεδιασμό πρότασης για το πρόγραμμα «Ολοκληρωμένες Χωρικές Επενδύσεις» του ΠΕΠ Θεσσαλίας μέσα από δημιουργία σύμπραξης, πραγματοποιήθηκε συνάντηση εργασίας των πέντε δήμων της Δυτικής Θεσσαλίας, που συμμετέχουν στη σύμπραξη και το σχεδιασμό της πρότασης.

ΕΠΙΔΕΙΝΩΣΗ ΘΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΚΗΣ (26-11-2017) ΜΕ ΙΣΧΥΡΕΣ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΣΥΝΟΔΕΥΟΝΤΑΙ ΚΑΤΑ ΤΟΠΟΥΣ ΑΠΟ ΧΑΛΑΖΟΠΤΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΙΣΧΥΡΟΥΣ ΑΝΕΜΟΥΣ.

ΠΙΟ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΘΑ ΕΠΗΡΕΑΣΤΟΥΝ:

Η  Π.Ε.Δ. Θεσσαλίας  πραγματοποιεί το Ετήσιο Τακτικό της Συνέδριο προκειμένου να συζητηθούν τα επίκαιρα θέματα της τοπικής Αυτοδιοίκησης που αφορούν στην αλλαγή του Καλλικράτη, τα οποία και θα απασχολήσουν το Ετήσιο Συνέδριο της ΚΕΔΕ (Ιωάννινα, 30 Nοεμβρίου 2017).

Ο Σύλλογος Κτηνοτρόφων Αργιθέας ενημερώνει τα μέλη του, αλλά και όλους τους κτηνοτρόφους, σχετικά με την διαδικασία έκδοσης άδειας διατήρησης κτηνοτροφικών εγκαταστάσεων που λειτουργούσαν πριν από την ισχύ του νόμου 4056 – 12/03/2012, και δεν πληρούν τις προϋποθέσεις του νόμου αυτού.

ΕΚΤΑΚΤΟ ΔΕΛΤΙΟ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΩΝ ΚΑΙΡΙΚΩΝ ΦΑΙΝΟΜΕΝΩΝ

ΟΙ ΙΣΧΥΡΕΣ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΤΟΥΝ ΚΑΤΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ ΣΕ ΑΡΚΕΤΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΘΑ ΣΥΝΟΔΕΥΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΧΑΛΑΖΟΠΤΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΙΣΧΥΡΟΥΣ ΑΝΕΜΟΥΣ.

ΠΙΟ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΘΑ ΕΠΗΡΕΑΣΤΟΥΝ:

Ο Δήμος Αργιθέας καλεί όσους ενδιαφέρονται να ρυθμίσουν τις οφειλές τους (βεβαιωμένες έως 30/09/2017), με ιδιαίτερα ευνοϊκούς όρους, να ενταχθούν στη σχετική ρύθμιση του ν. 4483/2017 (ΦΕΚ 107/31.07.2017 τεύχος Α').
Δυνατότητα υπαγωγής έχουν όλοι οι οφειλέτες προς τον Δήμο, ενώ οι αιτήσεις υποβάλλονται το αργότερο έως 30.11.2017.

ΟΙ ΙΣΧΥΡΕΣ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΤΟΥΝ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΣΥΝΟΔΕΥΟΝΤΑΙ ΚΑΤΑ ΤΟΠΟΥΣ ΑΠΟ ΧΑΛΑΖΟΠΤΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΙΣΧΥΡΟΥΣ ΑΝΕΜΟΥΣ.