Υπογράφτηκε στις 15 Μαΐου 2018, από την Αντιπεριφερειάρχη Π. Ε. Αιτωλοακαρνανίας κ. Χριστίνα Σταρακά  η σύμβαση για την αποκατάσταση ζημιών των γεφυριών Τέμπλας και Αυλακίου προϋπολογισμού 230.000,00 ευρώ. Στις 12-6-2018 έγινε η εγκατάσταση του αναδόχου «ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΣΑΚΑΒΕΛΛΑΣ ΤΟΥ ΤΑΞΙΑΡΧΗ», και δόθηκαν οι αρχικές οδηγίες από τον προϊστάμενο της Εφορείας Νεώτερων μνημείων Δ. Ελλάδας κ. Γιώργο Παπανδρέου.

Αλλαγές από τις 01/11/2018 στο ΚΕΑ 2018. Δημοσιεύθηκε στο ΦΕΚ η απόφαση του υπουργείου εργασίας κοινωνικής ασφάλισης και κοινωνικής αλληλεγγύης, για τον καθορισμό των όρων και των προϋποθέσεων εφαρμογής του προγράμματος Κοινωνικό Εισόδημα Αλληλεγγύης από την 1η Νοεμβρίου 2018.  Το Κοινωνικό Εισόδημα Αλληλεγγύης (εφεξής πρόγραμμα ή Κ.Ε.Α.) είναι προνοιακό πρόγραμμα που συνδυάζει:

Ο Δήμος Αργιθέας σε συνεργασία με τα ΓΑΚ Καρδίτσας  στα πλαίσια των εκδηλώσεων του Πολιτιστικού Καλοκαιριού 2018 πραγματοποιεί εκδήλωση με θέμα τα τραγούδια και τους χορούς της Αργιθέας, για την οποία θα ενημερωθείτε σύντομα.

Παράλληλα με τις εκδηλώσεις θα πραγματοποιηθεί έκθεση φωτογραφιών, που θα παρουσιάζει τους οργανοπαίχτες και τους χορευτές.

ΙΣΧΥΡΕΣ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ ΚΑΤΑ ΠΕΡΙΟΔΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΝΑ ΣΥΝΟΔΕΥΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΧΑΛΑΖΟΠΤΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΝΙΣΧΥΜΕΝΟΥΣ ΑΝΕΜΟΥΣ ΠΡΟΒΛΕΠΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ ΠΕΜΠΤΗ ΚΑΤΑ ΤΟΠΟΥΣ ΣΤΑ ΔΥΤΙΚΑ ΚΑΙ ΒΟΡΕΙΑ ΕΝΩ ΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΣΧΕΔΟΝ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗ ΧΩΡΑ.

Το Δίκτυο Πόλεων με Λίμνες και το Δίκτυο Δήμων Περιοχής Πίνδου σε μια στρατηγική συνεργασία για την ανάδειξη του ρόλου και των επιπτώσεων των υδροηλεκτρικών έργων στις τοπικές κοινωνίες.

«Έφυγε» σήμερα από τη ζωή ο γνωστός ηθοποιός Νίκος Χύτας σε ηλικία 63 ετών μετά από πολύχρονη μάχη με τον καρκίνο. Άνθρωπος απλός, προσηνής ο Νίκος υπηρέτησε την τέχνη στο θέατρο, την τηλεόραση, τον κινηματογράφο. Είχε πάρει μέρος σε δεκάδες τηλεοπτικά σίριαλ, ταινίες και θεατρικές παραστάσεις όπως οι Μήδεια, Κρείσσων των Εμών Βουλευμάτων (2016), Το τρίτο στεφάνι (2011), «Μυστικά της Εδέμ», 7 θανάσιμες πεθερές, Γκασταρμπάιτερ, Μαντώ Μαυρογένους (1983), Οι ιστορίες του αστυνόμου Μπέκα, Δανεικός πατέρας, Σοφία... Ορθή, Σύνορα αγάπης, Φάκελος Πολκ στον αέρα (1992), Η μικρή μας πόλη (2003), Ποντικοπαγίδα (1995), Η γυνή να φοβείται τον άνδρα (2003) κ.ά.

Τίθεται σε δημόσια διαβούλευση ο κατάλογος των περιοχών εκτός τηλεοπτικής κάλυψης («λευκές περιοχές») της ελληνικής Επικράτειας, που αποτελεί το Παράρτημα του σχεδίου νόμου: «Πρόσβαση των μόνιμων κατοίκων των περιοχών εκτός κάλυψης της ελληνικής Επικράτειας στους ελληνικούς τηλεοπτικούς σταθμούς ελεύθερης λήψης εθνικής εμβέλειας», και το οποίο έχει ήδη τεθεί σε δημόσια διαβούλευση από την 23η/02/2018 μέχρι και την 09η/03/2018.

Την 1η τακτική Γενική Συνέλευση πραγματοποιούν οι μέτοχοι της ΑΚΜΕ «ΔΙΚΤΥΟ ΔΗΜΩΝ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΠΙΝΔΟΥ» την Παρασκευή 1η Ιουνίου 2018 και ώρα 18:00 στο Κερασοχώρι του δήμου Αγράφων (Αίθουσα Δημοτικού Συμβουλίου).

Τα θέματα που θα συζητηθούν είναι:

Ένα διαφορετικό και πολύ ενδιαφέρον συνέδριο θα πραγματοποιηθεί στο Μορφοβούνι, το διάστημα 1-3 Ιουνίου, με αντικείμενο τον έρωτα μέσα από το Δημοτικό Τραγούδι.

Το συνέδριο θα πραγματοποιηθεί στο Πολιτιστικό Κέντρο «Αντώνης Σαμαράκης» στο Μορφοβούνι Καρδίτσας στις 1,2 και 3 Ιουνίου 2018.

ΙΣΧΥΡΕΣ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ ΠΡΟΒΛΕΠΟΝΤΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΣΤΟ ΙΟΝΙΟ ΚΑΙ ΤΑ ΗΠΕΙΡΩΤΙΚΑ ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ ΤΕΤΑΡΤΗ (23-5-18) ΕΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΤΗΣ ΠΕΜΠΤΗΣ (24-5-18) ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΝΑ ΣΥΝΟΔΕΥΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΧΑΛΑΖΟΠΤΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΙΣΧΥΡΟΥΣ ΑΝΕΜΟΥΣ.

Το επόμενο Σαββατοκύριακο (26 - 27 Μαίου) θα πραγματοποιηθεί η "1η κατασκήνωση εθελοντών - ορειβατών" στην Αργιθέα στην περιοχή Λιβάδια Πετρίλου, με την υποστήριξη του Δήμου Αργιθέας.
Μαζί με τους πολιτιστικούς συλλόγους του Βλασίου και του Πετρίου Αργιθέας θα αναδείξουμε το υπέροχο μονοπάτι απο το Βλάσι, στον Πετριλιώτη ποταμό, τον καταρράκτη Σούδα Μαη/Τρυφέρη και το Πετρίλο.

ΙΣΧΥΡΕΣ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΝΑ ΣΥΝΟΔΕΥΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΧΑΛΑΖΟΠΤΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΙΣΧΥΡΟΥΣ ΑΝΕΜΟΥΣ ΠΡΟΒΛΕΠΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ (15-05-2018) ΚΥΡΙΩΣ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΟΔΥΤΙΚΑ.

ΠΙΟ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΘΑ ΕΠΗΡΕΑΣΤΟΥΝ:

ΙΣΧΥΡΕΣ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΝΑ ΣΥΝΟΔΕΥΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΧΑΛΑΖΟΠΤΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΙΣΧΥΡΟΥΣ ΑΝΕΜΟΥΣ ΠΡΟΒΛΕΠΟΝΤΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΠΕΜΠΤΗ ΚΑΙ ΑΥΡΙΟ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΤΑ ΠΕΡΙΟΔΟΥΣ ΣΕ ΑΡΚΕΤΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ.

ΠΙΟ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΘΑ ΕΠΗΡΕΑΣΤΟΥΝ: