Το Διοικητικό Συμβούλιο του Δικτύου Πόλεων με Λίμνες, καλεί τους Δήμους – Μέλη του σε Τακτική Γενική Συνέλευση που θα πραγματοποιηθεί στο Δήμο Ζηρού, αίθουσα Συνεδριάσεων Δημαρχείο Φιλιππιάδας, το Σάββατο 21 και την Κυριακή 22 Απριλίου 2018.

Το Τμήμα Κτηνιατρικής της Δ/νσης Αγροτικής Οικονομίας και Κτηνιατρικής Περιφερειακής Ενότητας Καρδίτσας ενημερώνει το κοινό ότι το διάστημα από 18 έως 28 Απριλίου 2018 θα πραγματοποιηθεί στην Π.Ε. Καρδίτσας, ο εμβολιασμός των κόκκινων αλεπούδων για την αντιμετώπιση της λύσσας, με τη ρίψη εμβολίων δολωμάτων από αέρος.

Αλλάζουν όψη πολλοί κοινόχρηστοι στα Χωριά της Αργιθέας, καθώς βρίσκεται σε πλήρη εξέλιξη το έργο "Βελτίωση και ανάπλαση κοινοχρήστων χώρων στο Δήμο Αργιθέας", με το οποίο γίνεται ανάπλαση και αναβάθμιση κοινόχρηστων χώρων στους οικισμούς και το οποίο χρηματοδοτείται από το ΕΣΠΑ με προϋπολογισμό 870.000 ΕΥΡΩ.
Οι εργασίες του εργολάβου συνεχίζονται με εντατικούς ρυθμούς, για να παραδοθούν σε κοινή χρήση στους δημότες και επισκέπτες.

Σε εφαρμογή του άρθρου 5 του νόμου 4519/2018 (ΦΕΚ Α 25), ο Αναπληρωτής Υπουργός Περιβάλλοντος και Ενέργειας κ. Σωκράτης Φάμελλος απευθύνει ανοιχτή πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για τον ορισμό μελών των άμισθων Διοικητικών Συμβουλίων (τριετής θητεία με δυνατότητα ανανέωσης) των ακόλουθων Φορέων Διαχείρισης Προστατευόμενων Περιοχών (ΦΔΠΠ):

Καρδιτσιώτης είναι ο νεκρός πιλότος του Mirage 2000-5 που κατέπεσε νωρίς το μεσημέρι της Πέμπτης (12/4) σε θαλάσσιο χώρο κοντά στη Σκύρο Πρόκειται για τον 34χρονο Σμηναγό Γεώργιο Μπαλταδώρο που γεννήθηκε στο Μορφοβούνι του Δήμου Λίμνης Πλαστήρα. Σύμφωνα με πληροφορίες ήταν πατέρας δύο παιδιών.
Το αεροσκάφος ανήκε στο Μοίρα 331 της Πτέρυγας Μάχης Τανάγρας ωστόσο τις τελευταίες ημέρες βρισκόταν στη μονάδα της Σκύρου.

Σύμφωνο Συνεργασίας για το σχεδιασμό και την υλοποίηση ενός ειδικού προγράμματος δράσης για την υποστήριξη των ορεινών Δήμων, υπέγραψαν σήμερα ο Πρόεδρος της ΚΕΔΕ Γ. Πατούλης με τον Πρόεδρο και τον Διευθύνοντα Σύμβουλο της  Ελληνικής Εταιρίας Τοπικής Ανάπτυξης και Αυτοδιοίκησης (Ε.Ε.Τ.Α.Α.) Δ. Καλογερόπουλο και Θ. Γκοτσόπουλο αντίστοιχα και τον Πρόεδρο της  Μονάδας Οργάνωσης της Διαχείρισης Αναπτυξιακών Προγραμμάτων (Μ.Ο.Δ.) Π. Πάντο.

Από τη Δ/νση Αγροτικής Οικονομίας και Κτηνιατρικής Π.Ε. Καρδίτσας γνωστοποιούνται τα ακόλουθα:

Με την υπ’ αριθμ. 3572/20-3-2018  απόφαση του Περιφερειάρχη Θεσσαλίας απαγορεύεται η διενέργεια αλιείας με κάθε μέσο και εργαλείο στις Λίμνες Ν. Πλαστήρα και Σμοκόβου, στους ποταμούς, παραπόταμους και λοιπά εσωτερικά ύδατα του Νομού Καρδίτσας, από 16 Απριλίου 2018 ημέρα Δευτέρα έως 31 Μαΐου 2018 ημέρα Πέμπτη, για την προστασία της αναπαραγωγής των ψαριών και των υπολοίπων υδρόβιων οργανισμών.

Βάσει της νομοθεσίας είναι υποχρεωτικός ο ανά διετία έλεγχος των παιδικών χαρών από Ανεξάρτητο Διαπιστευμένο Φορέα, έτσι ώστε να πιστοποιείται η τήρηση των προτύπων ή/και προδιαγραφών ασφαλείας, που διέπουν τη λειτουργία των παιδικών χαρών.

Ειδικότερα, οι δήμοι που έχουν υπό την υπευθυνότητά τους υπαίθριες δημοτικές/κοινοτικές παιδικές χαρές, είναι υποχρεωμένοι να υπόκεινται σε περιοδικό έλεγχο των παιδικών χαρών, σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία (ΥΑ 28492/2009 – ΦΕΚ Β’931/18.5.2009).

Πραγματοποιήθηκε, όπως ήταν προγραμματισμένο, την Παρασκευή 16 Μαρτίου 2018, στο Μορφοβούνι του δήμου Λίμνης Πλαστήρα η συνεδρίαση του Διοικητικού Συμβουλίου του «ΔΙΚΤΥΟΥ ΔΗΜΩΝ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΠΙΝΔΟΥ».

1.  Πώς να πλησιάσεις σήμερα τον Καραϊσκάκη; Ν' ακολουθήσεις όσους αποθεώνουν την ντουλάπα, λογίους, ιστορικούς, οι οποίοι συρταροποιούν κάθε μορφή; Να προσπαθήσεις να αναλύσεις ένα θαύμα; Να τον μνημονεύεις μια φορά το χρόνο, κάθε 25η Μαρτίου;

2.  Ο Γεώργιος Καραϊσκάκης γεννήθηκε το 1780 στο Μαυρομάτι Καρδίτσας από τον αρματολό Δημήτρη Καραΐσκο και τη μοναχή Ζωή Ντιμισκή, αδελφή του κλέφτη Κώστα Ντιμισκή και εξαδέλφη του οπλαρχηγού Γώγου Μπακόλα. Μεγάλωσε με θετούς γονείς, Σαρακατσάνους. Η μητέρα του, που δεν άντεξε το διασυρμό της λόγω της παράνομης σχέσης της, πέθανε όταν ο Καραϊσκάκης ήταν οκτώ ετών. Από τη μητέρα του, ο «γιος της καλογριάς», όπως τον αποκαλούσαν, πήρε τον ανυπότακτο χαρακτήρα του και την αθυροστομία του. Ηταν αδύνατος, φιλάσθενος (έπασχε από φυματίωση), μέτριος στο ανάστημα, οξύθυμος και βωμολόχος.

ΠΡΟΣΚΑΙΡΗ ΜΕΤΑΒΟΛΗ ΤΟΥ ΚΑΙΡΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΚΗΣ (25-3-18) ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΤΙΚΑ ΜΕ ΙΣΧΥΡΕΣ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΤΟΠΙΚΑ ΝΑ ΣΥΝΟΔΕΥΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΧΑΛΑΖΟΠΤΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΙΣΧΥΡΟΥΣ ΕΩΣ ΘΥΕΛΛΩΔΕΙΣ ΑΝΕΜΟΥΣ.

Σε κάθε χωριό της Αργιθέας ο κατάλογος των πεσόντων υπέρ πατρίδας είναι μακρύς. σε κάποια Χωριά ο κατάλογος αυτός είναι μεγαλύτερος και από τους μόνιμους κατοίκους τους. κανένα όμως Χωριό δεν λησμόνησε την διαχρονική του υποχρέωση της τιμής και θύμησης των ηρώων του και σε κάθε μνημείο κατατέθηκαν τα καθιερωμένα στεφάνια.

Πραγματοποιήθηκε χθες με επιτυχία, στο Χαλκιόπουλο, έπειτα από κοινή πρωτοβουλία των Δημάρχων Αγράφων, Αμφιλοχίας και Αργιθέας και με πρόσκληση του Δημάρχου Αμφιλοχίας Απόστολου Κοιμήση, διευρυμένη συνάντηση αιρετών της τοπικής αυτοδιοίκησης, με αντικείμενο την άρση της απομόνωσης της Νότιας Πίνδου και την σύνδεσή της με την Ιόνια Οδό και τις αγορές.

Το ποσό των 218.000 ΕΥΡΩ διατίθεται στο δήμο Αργιθέας για την κάλυψη είτε λειτουργικών τους δαπανών είτε για επενδυτικές τους δραστηριότητες και έργα και θα αποδοθούν με χρηματικές εντολές του Υπουργείου Εσωτερικών προς το Ταμείο Παρακαταθηκών και Δανείων.