ΠΡΟΣΚΑΙΡΗ ΜΕΤΑΒΟΛΗ ΤΟΥ ΚΑΙΡΟΥ ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΤΕΤΑΡΤΗ (15-08-18) ΚΥΡΙΩΣ ΣΤΙΣ ΒΟΡΕΙΟΔΥΤΙΚΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΜΕ ΙΣΧΥΡΕΣ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ ΚΑΤΑ ΠΕΡΙΟΔΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΝΑ ΣΥΝΟΔΕΥΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΧΑΛΑΖΟΠΤΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΙΣΧΥΡΟΥΣ ΑΝΕΜΟΥΣ.

Τεχνική σύσκεψη πραγματοποιήθηκε στα γραφεία της ΠΕΔ παρουσία του Δημάρχου κ. Λάμπρου Τσιβόλα, του ειδικού συνεργάτη του Δήμου και στελεχών της ΑΝΚΑ με θέμα τα δημόσια έργα που θα προτείνει ο Δήμος Αργιθέας πρόγραμμα  LEADER.

Ξεκίνησαν το μεσημέρι σήμερα (Τεταρτη 1/8/2018) και συνεχίζονται μέχρι και την 20η Αυγούστου και ώρα 12η μεσημβρινή η υποβολή ηλεκτρονικών αιτήσεων από τους ενδιαφερόμενους, εγγεγραμμένους στο μητρώο του Οργανισμού Απασχόλησης Εργατικού Δυναμικού ανέργους, ηλικίας άνω των 18 ετών, για 30.333 θέσεις πλήρους απασχόλησης και για χρονικό διάστημα οκτώ μηνών, στο πλαίσιο της δράσης «Προώθηση της απασχόλησης μέσω προγραμμάτων κοινωφελούς χαρακτήρα, συμπεριλαμβανομένης και της κατάρτισης, σε Δήμους, Περιφέρειες και Κέντρα Κοινωνικής Πρόνοιας».

ΙΣΧΥΡΕΣ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΝ ΝΑ ΕΚΔΗΛΩΝΟΝΤΑΙ ΣΕ ΑΡΚΕΤΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΝΑ ΣΥΝΟΔΕΥΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΧΑΛΑΖΟΠΤΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΙΣΧΥΡΟΥΣ ΑΝΕΜΟΥΣ.

Μνημοσύνη για τους Αγραφιώτες συμπολεμιστές του
Στις 26 Ιουλίου συμπληρώθηκαν 65 χρόνια από τον θάνατο του Νικολάου Πλαστήρα. Δεν φιλοδοξούμε να ιστορήσουμε τον Άνδρα, το έκανε ήδη η Ιστορία. Εμείς όμως έχουμε την διαχρονική υποχρέωση να μνημονεύουμε τους συμπατριώτες μας, που εμπνεύστηκαν από τον Πλαστήρα και έφτασαν στο Εσχή Σεχήρ και κυρίως αυτούς που άφησαν την πνοή τους. Σε κάθε Χωριό του Δήμου Αργιθέας το «Ηρώο» καταγράφει την απουσία των ανθρώπων.

ΣΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΟΥ ΕΚΤΑΚΤΟΥ ΔΕΛΤΙΟΥ ΕΠΙΔΕΙΝΩΣΗΣ ΠΟΥ ΕΚΔΟΘΗΚΕ ΣΤΙΣ 25-07-18 ΚΑΙ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΝΑ ΙΣΧΥΕΙ, ΙΣΧΥΡΕΣ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ ΘΑ ΕΚΔΗΛΩΘΟΥΝ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΣΕ ΑΡΚΕΤΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΚΑΙ ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ ΝΑ ΣΥΝΟΔΕΥΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΧΑΛΑΖΙ ΚΑΙ ΙΣΧΥΡΟΥΣ ΑΝΕΜΟΥΣ.

Με την παρουσία του Διοικητή της 5ης ΥΠΕ κ. Νέστορα Αντωνίου, ολοκληρώθηκε το διήμερο (Δευτέρα 23/7/2018  και την  Τρίτη 24/7/18 στην Αν. Αργιθέα) των διαγνωστικών/προληπτικών ιατρικών εξετάσεων που πραγματοποιούνται στα πλαίσια του προγράμματος πρόληψης από τις κινητές μονάδες της 5ης Υγειονομικής Περιφέρειας Θεσσαλίας και Στερεάς Ελλάδας σε συνεργασία με τον Δήμο Αργιθέας.

ΟΙ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ ΠΟΥ ΕΚΔΗΛΩΝΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ ΣΕ ΑΡΚΕΤΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΤΟΥΝ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΤΟΠΟΥΣ ΙΣΧΥΡΕΣ ΕΝΩ ΔΕΝ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΝΑ ΣΥΝΟΔΕΥΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΧΑΛΑΖΟΠΤΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΙΣΧΥΡΟΥΣ ΑΝΕΜΟΥΣ.

ΜΕΤΑΒΟΛΗ ΤΟΥ ΚΑΙΡΟΥ ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ ΔΕΥΤΕΡΑ (23-07-18) ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΒΟΡΕΙΑ ΜΕ ΚΥΡΙΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ: Α. ΤΙΣ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΚΑΤΑ ΤΟΠΟΥΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΙΣΧΥΡΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΝΑ ΣΥΝΟΔΕΥΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΧΑΛΑΖΟΠΤΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΙΣΧΥΡΟΥΣ ΑΝΕΜΟΥΣ ΚΑΙ Β. ΤΗ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΠΤΩΣΗ ΤΗΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ.

Ανακοίνωση του Ιατρικού Συλλόγου Καρδίτσας

Την Κυριακή 15 Ιουλίου πραγματοποιήθηκε με πρωτοβουλία του Ιατρικού Συλλόγου Καρδίτσας επίσκεψη από κλιμάκιο εθελοντών ιατρών και νοσηλευτών στο Πετρίλο στη θέση «ΜΑΓΕΙΡΟΣ» του Δήμου Ανατ. Αργιθέας.

Η επίσκεψη είχε σκοπό την παροχή υπηρεσιών υγείας στους κατοίκους της ευρύτερης περιοχής, οι οποίοι λόγω ηλικίας και δυσκολίας μετακίνησης δεν είναι πάντοτε εύκολο να έχουν πρόσβαση στις δομές υγείας.

«Ταξιδεύουμε για την Υγεία» στα Βραγκιανά του Δήμου Αργιθέας

Ο Όμιλος ΥΓΕΙΑ στο πλαίσιο του προγράμματος «Ταξιδεύουμε για την Υγεία» μετά από την δράση του δήμου «ΥΓΕΙΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ» που υλοποιεί, επισκέπτεται το Δήμο Αργιθέας (Βραγκιανά) για να προσφέρει δωρεά υπηρεσίες υγείας το Σάββατο 21 Ιουλίου 2018.

Ο Υπουργός Εσωτερικών κ. Π. Σκουρλέτης αποφάσισε την ένταξη στο Πρόγραμμα «ΦΙΛΟΔΗΜΟΣ ΙΙ», στο πλαίσιο της Πρόσκλησης Ι, της παρακάτω Πράξης:

«Προμήθεια μηχανήματος έργου και οχήματος του Δ. Αργιθέας» συνολικού προϋπολογισμού 194.000,00 € (συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ) με φορέα υλοποίησης τον Δήμο Αργιθέας Ν. Καρδίτσας.

Ο Δήμος Αγράφων διοργανώνει Ημερίδα ενημέρωσης με θέμα: «Ενημέρωση για τα Αιολικά Πάρκα στα Άγραφα (κατόπιν έκδοσης των σχετικών αδειών εγκατάστασης από το Υπ. Περιβάλλοντος και Ενέργειας)», με στόχο την πληρέστερη και πιο ολοκληρωμένη ενημέρωση από τους θεσμικούς Φορείς και Υπηρεσίες προς τους κατοίκους και τους φορείς της περιοχής, τις ενδιαφερόμενες επιχειρήσεις και τις συλλογικότητες, σχετικά με τις επιπτώσεις, τις συνέπειες ή τα οφέλη της δημιουργίας των δυο αιολικών πάρκων, που αναμένονται να κατασκευαστούν στην περιοχή μας. Η ημερίδα θα πραγματοποιηθεί στα Άγραφα, την 16η Ιουλίου 2018, ημέρα Δευτέρα και ώρα 12 το μεσημέρι.

Στο πλαίσιο υλοποίησης του Επιχειρησιακού Προγράμματος Επισιτιστικής και Βασικής Υλικής Συνδρομής (ΤΕΒΑ), η Κοινωνική Σύμπραξη Περιφερειακής Ενότητας Καρδίτσας θα προχωρήσει σε διανομή προϊόντων (οπωρολαχανικών, ειδών βασικής υλικής συνδρομής και ειδών παντοπωλείου), στους ωφελούμενους του προγράμματος.

ΜΕΤΑΒΟΛΗ ΤΟΥ ΚΑΙΡΟΥ ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΣΑΒΒΑΤΟ (07-07-18) ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΒΟΡΕΙΑ ΜΕ ΤΟΠΙΚΕΣ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ ΠΡΟΣΚΑΙΡΑ ΚΑΤΑ ΤΟΠΟΥΣ ΙΣΧΥΡΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΝΑ ΣΥΝΟΔΕΥΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΧΑΛΑΖΟΠΤΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΙΣΧΥΡΟΥΣ ΑΝΕΜΟΥΣ.

ΠΙΟ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΘΑ ΕΠΗΡΕΑΣΤΟΥΝ: