Μέχρι την 31η Μαρτίου του 2020 μπορούν να προσέλθουν οι φορολογούμενοι στο Δήμο Αργιθέας και να δηλώσουν τα αδήλωτα τετραγωνικά μέτρα κατοικιών ή άλλων κτισμάτων που κατέχουν, προκειμένου να «ευνοηθούν» από τις αναδρομικές επιβαρύνσεις με δημοτικούς φόρους και δημοτικά τέλη για την δεκαετία 2010-2019.

Κακοκαιρία προβλέπεται από τις πρώτες πρωινές ώρες της Τετάρτης (15-01-2020) στη νότια νησιωτική χώρα, με κύρια χαρακτηριστικά τις ισχυρές βροχές και καταιγίδες οι οποίες θα συνοδεύονται κατά τόπους από χαλαζοπτώσεις και τους θυελλώδεις ανέμους.

ΕΚΤΑΚΤΟ ΔΕΛΤΙΟ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΩΝ ΚΑΙΡΙΚΩΝ ΦΑΙΝΟΜΕΝΩΝ

Νέα επιδείνωση του καιρού προβλέπεται από την Κυριακή (05-01-2020) και από τα βόρεια με κύρια χαρακτηριστικά:

Έκτακτο Δελτίο Επιδείνωσης Καιρού (ΕΔΕΚ)

Επιδείνωση του καιρού προβλέπεται από το βράδυ του Σαββάτου (28-12-2019) με αισθητή πτώση της θερμοκρασίας, πολύ θυελλώδεις ανέμους στο Αιγαίο, ισχυρές βροχές και καταιγίδες στο κεντρικό και νότιο Αιγαίο και χιονοπτώσεις ακόμη και σε περιοχές με χαμηλότερο υψόμετρο της ανατολικής και νότιας χώρας.

Η Υποδιεύθυνση Κτηνιατρικής Περιφερειακής Ενότητας Καρδίτσας, ενημερώνει τους κτηνοτρόφους και τους κρεοπώλες του Νομού ότι για την αποτελεσματικότερη εξυπηρέτηση τους και την αποφυγή ταλαιπωρίας, σε συνεννόηση με τον Αντιπεριφερειάρχη Καρδίτσας κ. Κωνσταντίνο Νούσιο, τα Κτηνιατρικά Γραφεία της περιοχής αρμοδιότητας μας, θα παραμείνουν ανοικτά το Σάββατο 28/12/2019 από τις 08:00 έως τις 15:00.

Ιδιαίτερο χρώμα και ξεχωριστή ζωντάνια έδωσαν οι μαθητές του Δημοτικού και του Νηπιαγωγείου Ανθηρού κατά την επίσκεψή τους στο Δημαρχείο το πρωινό της Παρασκευής, όπου έψαλαν τα κάλαντα στον Δήμαρχο Ανδρέα Στεργίου και στα στελέχη της δημοτικής αρχής.

Θα θέλαμε να ενημερώσουμε τους δημότες μας ότι με απόφαση του Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης παρατείνεται η προθεσμία υποβολής των αιτήσεων για την πρόσβαση των μόνιμων κατοίκων των περιοχών εκτός τηλεοπτικής κάλυψης στους ελληνικούς τηλεοπτικούς σταθμούς ελεύθερης λήψης εθνικής εμβέλειας έως την 19η Δεκεμβρίου 2020. Σύντομα θα ακολουθήσει η δημοσίευση του σχετικού ΦΕΚ.

Η Υποδιεύθυνση Κτηνιατρικής Περιφερειακής Ενότητας Καρδίτσας, ενημερώνει τους κτηνοτρόφους και τους κρεοπώλες του Νομού ότι για την αποτελεσματικότερη εξυπηρέτηση τους και την αποφυγή ταλαιπωρίας, σε συνεννόηση με τον Αντιπεριφερειάρχη Καρδίτσας κ. Κωνσταντίνο Νούσιο, τα Κτηνιατρικά Γραφεία της περιοχής αρμοδιότητας μας, θα παραμείνουν ανοικτά το Σάββατο 21/12 και την Κυριακή 22/12/2019 από τις 08:00 έως τις 15:00.

Έκτακτο Δελτίο Επιδείνωσης Καιρού (ΕΔΕΚ)

Επιδείνωση του καιρού προβλέπεται από τα ξημερώματα της Κυριακής (22-12-2019) και από τα βορειοδυτικά με θυελλώδεις ανέμους και με ισχυρές βροχές και καταιγίδες που θα συνοδεύονται κατά τόπους από χαλαζοπτώσεις.

Έκτακτο Δελτίο Επικίνδυνων Καιρικών Φαινομένων (ΕΔΕΚΦ)

Κακοκαιρία προβλέπεται από σήμερα το βράδυ Παρασκευή (13-12-2019) και από τα δυτικά, με κύρια χαρακτηριστικά τις ισχυρές βροχές και καταιγίδες, οι οποίες θα συνοδεύονται από χαλαζοπτώσεις και τους πολύ θυελλώδεις ανέμους. Μέχρι τη νύχτα του Σαββάτου (14-12-2019) η κακοκαιρία θα έχει περιοριστεί στα νοτιοανατολικά.

Η Υποδιεύθυνση Κτηνιατρικής Περιφερειακής Ενότητας Καρδίτσας, ενημερώνει τους κτηνοτρόφους και τους κρεοπώλες του Νομού ότι για την αποτελεσματικότερη εξυπηρέτηση τους και την αποφυγή ταλαιπωρίας, σε συνεννόηση με τον Αντιπεριφερειάρχη Καρδίτσας κ. Κωνσταντίνο Νούσιο, τα Κτηνιατρικά Γραφεία της περιοχής αρμοδιότητας μας, θα παραμείνουν ανοικτά το Σάββατο 14/12 και την Κυριακή 15/12/2019 από τις 08:00 έως τις 15:00.

Έκτακτο Δελτίο Επικίνδυνων Καιρικών Φαινομένων (ΕΔΕΚΦ)

Μεταβολή του καιρού προβλέπεται από σήμερα τη νύχτα (Δευτέρα 09-12-2019) και από τα νοτιοδυτικά, με κύρια χαρακτηριστικά τις κατά τόπους ισχυρές βροχές και καταιγίδες και τους θυελλώδεις ανέμους.

Ο Δήμαρχος Αργιθέας Ανδρέας Στεργίου, ζήτησε από τον Υπουργό Ανάπτυξης και Επενδύσεων κ. Άδωνι Γεωργιάδη κατά την πρόσφατη συνάντησή τους, την επίσημη συνδρομή της πολιτείας στην προσπάθεια που έχει ξεκινήσει η νέα δημοτική αρχή για την εξασφάλιση μιας βιώσιμης αναπτυξιακής τροχιάς της περιοχής.

Ο Δήμος Αργιθέας θα πραγματοποιήσει διανομή τροφίμων και ειδών Βασικής Υλικής Συνδρομής στους δικαιούχους του Κοινωνικού Εισοδήματος Αλληλεγγύης (ΚΕΑ), που έχουν αιτηθεί να είναι ωφελούμενοι του προγράμματος «Επισιτιστικής και Βασικής Υλικής Συνδρομής για το Ταμείο Ευρωπαϊκής Βοήθειας για τους Απόρους (ΤΕΒΑ)».

Έκτακτο Δελτίο Επικίνδυνων Καιρικών Φαινομένων (ΕΔΕΚΦ)

Κακοκαιρία προβλέπεται από το απόγευμα της Κυριακής (24-11-2019) και από τα δυτικά, η οποία κατά τη διάρκεια της Δευτέρας (25-11-2019) θα επηρεάσει σχεδόν όλη τη χώρα. Κύρια χαρακτηριστικά της θα είναι οι ισχυρές βροχές και καταιγίδες που κατά τόπους θα συνοδεύονται από χαλαζοπτώσεις και οι θυελλώδεις νότιοι άνεμοι.