Τα παρακάτω βήματα-ενέργειες απαιτούνται από τις υπηρεσίες των Δήμων και τα αιρετά όργανα για να ολοκληρωθεί μια σύμβαση έστω των 6 χιλ.€ και ο Νοών Νοείτω!!!

1ο    ΜΕΛΕΤΗ- ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ (ΧΡΟΝΟΒΟΡΟ)

2ο    ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΟ ΑΙΤΗΜΑ ΠΡΟΣ ΠΡΟΙΣΤΑΜΕΝΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ ΤΗΣ ΠΙΣΤΩΣΗΣ ΚΑΙ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ Η ΤΟ ΔΗΜ. ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ

«Είναι η ώρα να γυρίσουμε και εμείς σελίδα, με τις γέφυρες που πρέπει να χτίσουμε με τους γειτονές μας. Με τις Βαλκανικές χώρες, με τις χώρες της ευρύτερης περιοχής, με τις χώρες της Νοτιοανατολικής Μεσογείου», ήταν το μήνυμα που έστειλε από τη Γέφυρα Κοράκου, στην Κοιλάδα του Αχελώου, ο υπουργός Υποδομών και Μεταφορών Χρήστος Σπίρτζης, στο πλαίσιο εκδήλωσης που πραγματοποιήθηκε με αφορμή το «2018 Έτος Ευρωπαϊκής Πολιτιστικής Κληρονομιάς» στις 21 Οκτωβρίου.

ΕΚΤΑΚΤΟ ΔΕΛΤΙΟ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΩΝ ΚΑΙΡΙΚΩΝ ΦΑΙΝΟΜΕΝΩΝ

ΤΟ ΕΚTΑΚΤΟ ΔΕΛΤΙΟ ΕΠΙΔΕΙΝΩΣΗΣ ΚΑΙΡΟΥ ΜΕ Α.Α. 27/2018 ΠΟΥ ΕΚΔΟΘΗΚΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ (19-10-2018) ΕΠΙΚΑΙΡΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΔΙΑΘΕΣΙΜΑ ΠΡΟΓΝΩΣΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΩΣ ΑΚΟΛΟΥΘΩΣ:

1. ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ (22-10-2018):

ΕΚΤΑΚΤΟ ΔΕΛΤΙΟ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΩΝ ΚΑΙΡΙΚΩΝ ΦΑΙΝΟΜΕΝΩΝ

ΕΠΙΔΕΙΝΩΣΗ ΤΟΥ ΚΑΙΡΟΥ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ (22-10-2018) ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΜΕ ΚΥΡΙΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΤΙΣ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ, ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΤΟΠΟΥΣ ΙΣΧΥΡΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΝΑ ΣΥΝΟΔΕΥΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΧΑΛΑΖΟΠΤΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΙΣΧΥΡΟΥΣ ΑΝΕΜΟΥΣ.

Την Τετάρτη 17 Οκτωβρίου, ο Συντονιστής της Αποκεντρωμένης Διοίκησης Θεσσαλίας - Στερεάς Ελλάδας, κ. Νικόλαος Ντίτορας, μετέβη στο Δήμο Αργιθέας Ν. Καρδίτσας, όπου και συναντήθηκε με το Δήμαρχο, κ. Λάμπρο Τσιβόλα και με υπηρεσιακούς παράγοντες.

Θες το Κτηματολόγιο, θες το καθήκον της καταγραφής και διαφύλαξης των δημοτικής περιουσίας, μας ανάγκασε να διαθέσουμε απίστευτες ανθρωποώρες για να ανταποκριθούμε στη υποχρέωση δήλωσης της περιουσίας του δήμου στο ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ.

Σοβαρότατες ζημιές στα ιδιωτικά κτίρια, στα δημοτικά και κυρίως στα μνημεία της περιοχής

Σε ότι αφορά τον δήμο Αργιθέας ολοκληρώθηκαν μέχρι τώρα 240 αυτοψίες κτιρίων και χαρακτηρίστηκαν 65 (πράσινα) κατοικήσιμα (ανεξάρτητα της επισκευής τους), 133 (κίτρινα) που χρήζουν επισκευής για να κατοικούνται και 5 (κόκκινα) που έχουν κατεδαφιστεί.
Δεν ολοκληρώθηκαν οι αυτοψίες των δημοτικών/δημόσιων κτιρίων, όπως και των μνημείων (μοναστηριών, εκκλησιών, γεφυριών) που έχουν τις σημαντικότερες ζημίες/φθορές από τον σεισμό.

Αυτοψίες κτιρίων ως προς την καταλληλόλητα προς χρήση θα γίνουν την Τετάρτη 10 και την Πέμπτη 11 Οκτωβρίου στους οικισμούς του Δήμου Αργιθέας.

Οι αυτοψίες θα πραγματοποιηθούν από έξι επιτροπές του Υπουργείο Υποδομών και συγκεκριμένα της Διεύθυνσης Αποκατάστασης Επιπτώσεων Φυσικών Καταστροφών.

Ως φορείς την Τοπικής Αυτοδιοίκησης της Καρδίτσας διερμηνεύοντας και τα αισθήματα του συνόλου των δημοτών μας είχαμε εκφράσει από την πρώτη στιγμή την αντίθεσή μας στα όσα προέβλεπε για τα τμήματα της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης της περιοχή μας το προσχέδιο για την νέα «αρχιτεκτονική» του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας.

ΕΚΤΑΚΤΟ ΔΕΛΤΙΟ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΩΝ ΚΑΙΡΙΚΩΝ ΦΑΙΝΟΜΕΝΩΝ

ΤΟ ΕΚΤΑΚΤΟ ΔΕΛΤΙΟ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΩΝ ΚΑΙΡΙΚΩΝ ΦΑΙΝΟΜΕΝΩΝ ΜΕ Α.Α. 4/2018, ΠΟΥ ΕΚΔΟΘΗΚΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ (28-09-2018), ΕΠΙΚΑΙΡΟΠOIΕΙΤΑΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΔΙΑΘΕΣΙΜΑ ΠΡΟΓΝΩΣΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΩΣ ΑΚΟΛΟΥΘΩΣ:

ΕΚΤΑΚΤΟ ΔΕΛΤΙΟ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΩΝ ΚΑΙΡΙΚΩΝ ΦΑΙΝΟΜΕΝΩΝ

ΤΟ ΕΚΤΑΚΤΟ ΔΕΛΤΙΟ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΩΝ ΚΑΙΡΙΚΩΝ ΦΑΙΝΟΜΕΝΩΝ ΜΕ Α.Α. 3/2018, ΠΟΥ ΕΚΔΟΘΗΚΕ ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ (27-09-2018), ΕΠΙΚΑΙΡΟΠΕΙΤΑΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΔΙΑΘΕΣΙΜΑ ΠΡΟΓΝΩΣΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΩΣ ΑΚΟΛΟΥΘΩΣ:

Διαπιστώθηκε στην περιοχή μας η παρουσία του επιβλαβούς οργανισμού Ceratocystis fimbriata f. Sp. Platani walter που προκαλεί την ασθένεια του μεταχρωματικού έλκους του πλατάνου, ασθένεια που είναι η πλέον καταστρεπτική για το είδος διεθνώς, προκαλεί τη νέκρωση των δένδρων και εξαπλώνεται εύκολα με κύριο παράγοντα διασποράς του παθογόνου τον άνθρωπο με τη μεταφορά της ξυλείας ή φυτευτικού υλικού και με τη χρήση μολυσμένων εργαλείων κλαδεύσεων καθώς επίσης διαδίδεται σε γειτονικά δένδρα με την επαφή ή την συνένωση των ριζών.

«ΦιλόΔημος II»: Εντάξεις Πράξεων ύψους 11 εκατ. ευρώ

Νέες χρηματοδοτήσεις σε Δήμους της χώρας ύψους 10.905.023,95 ευρώ, στο πλαίσιο των Προσκλήσεων του Προγράμματος «ΦιλόΔημος ΙΙ», για τη συντήρηση σχολικών κτιρίων και αύλειων χώρων, την αναβάθμιση παιδικών χαρών και την προμήθεια μηχανημάτων έργου, ενεργοποιούνται με απόφαση του Υπουργού Εσωτερικών, Αλέξη Χαρίτση.

Έκτακτο Δελτίο Επικίνδυνων Καιρικών Φαινομένων

1. ΣΗΜΕΡΑ ΠΕΜΠΤΗ (27-09-2018):

Α. ΟΙ ΘΥΕΛΛΩΔΕΙΣ ΒΟΡΕΙΟΑΝΑΤΟΛΙΚΟΙ ΑΝΕΜΟΙ ΕΝΤΑΣΕΩΣ 7-9 ΜΠΟΦΟΡ ΠΟΥ ΠΝΕΟΥΝ ΣΤΟ ΒΟΡΕΙΟ ΙΟΝΙΟ, ΤΑ ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ ΗΠΕΙΡΩΤΙΚΑ ΚΑΙ ΣΕ ΕΠΙΠΕΔΟ ΘΥΕΛΛΑΣ (10 ΜΠΟΦΟΡ) ΤΟΠΙΚΑ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΝΟΤΙΟ ΙΟΝΙΟ, ΣΤΑΔΙΑΚΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΘΑ ΣΗΜΕΙΩΣΟΥΝ ΜΙΚΡΗ ΕΞΑΣΘΕΝΗΣΗ ΑΠΟ ΒΟΡΡΑ ΠΡΟΣ ΝΟΤΟ, ΑΛΛΑ ΣΤΑ ΝΟΤΙΑ ΠΕΛΑΓΗ (ΝΟΤΙΟ ΙΟΝΙΟ, ΘΑΛΑΣΣΑ ΚΥΘΗΡΩΝ) ΘΑ ΔΙΑΤΗΡΗΘΕΙ Η ΕΝΤΑΣΗ ΤΟΥΣ (9-10 ΜΠΟΦΟΡ).