Ο Δήμαρχος Αργιθέας Ανδρέας Στεργίου, ζήτησε από τον Υπουργό Ανάπτυξης και Επενδύσεων κ. Άδωνι Γεωργιάδη κατά την πρόσφατη συνάντησή τους, την επίσημη συνδρομή της πολιτείας στην προσπάθεια που έχει ξεκινήσει η νέα δημοτική αρχή για την εξασφάλιση μιας βιώσιμης αναπτυξιακής τροχιάς της περιοχής.

Ο Δήμος Αργιθέας θα πραγματοποιήσει διανομή τροφίμων και ειδών Βασικής Υλικής Συνδρομής στους δικαιούχους του Κοινωνικού Εισοδήματος Αλληλεγγύης (ΚΕΑ), που έχουν αιτηθεί να είναι ωφελούμενοι του προγράμματος «Επισιτιστικής και Βασικής Υλικής Συνδρομής για το Ταμείο Ευρωπαϊκής Βοήθειας για τους Απόρους (ΤΕΒΑ)».

Έκτακτο Δελτίο Επικίνδυνων Καιρικών Φαινομένων (ΕΔΕΚΦ)

Κακοκαιρία προβλέπεται από το απόγευμα της Κυριακής (24-11-2019) και από τα δυτικά, η οποία κατά τη διάρκεια της Δευτέρας (25-11-2019) θα επηρεάσει σχεδόν όλη τη χώρα. Κύρια χαρακτηριστικά της θα είναι οι ισχυρές βροχές και καταιγίδες που κατά τόπους θα συνοδεύονται από χαλαζοπτώσεις και οι θυελλώδεις νότιοι άνεμοι.

Σε συνέχεια του προηγούμενου Έκτακτου Δελτίου Επιδείνωσης Καιρού (α.α 26/2019), οι κατά διαστήματα ισχυρές βροχές και καταιγίδες που συνοδεύονται πρόσκαιρα από χαλαζοπτώσεις και ισχυρούς ανέμους, θα συνεχιστούν και θα επηρεάσουν:

Επιδείνωση του καιρού προβλέπεται σήμερα Τρίτη (19-11-2019) από τις βραδινές ώρες και από τα δυτικά, με ισχυρές βροχές και καταιγίδες που θα συνοδεύονται πρόσκαιρα από χαλαζοπτώσεις και ισχυρούς ανέμους.

Σε αναπροσαρμογή των καθηκόντων των νυν (δύο) αντιδημάρχων και την προσθήκη επιπλέον δύο αντιδημάρχων μετά τις αλλαγές που προχώρησε το Υπουργείο Εσωτερικών και οι οποίες δημοσιεύθηκαν σε Φ.Ε.Κ. στις 30 Οκτωβρίου 2019 προχώρησε με απόφασή του ο Δήμαρχος Αργιθέας Ανδρέας Στεργίου.

ΕΚΤΑΚΤΟ ΔΕΛΤΙΟ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΩΝ ΚΑΙΡΙΚΩΝ ΦΑΙΝΟΜΕΝΩΝ

Νέα επιδείνωση του καιρού προβλέπεται από το μεσημέρι της Τρίτης (12-11-2019) και από τα δυτικά, με ισχυρές βροχές και καταιγίδες που θα συνοδεύονται από χαλαζοπτώσεις και θυελλώδεις νότιους ανέμους στο Ιόνιο.

Η Υποδιεύθυνση Κτηνιατρικής Περιφερειακής Ενότητας Καρδίτσας ενημερώνει τους κτηνοτρόφους, ότι την 24η Οκτωβρίου 2019 επιβεβαιώθηκε νέο κρούσμα του ιού της Αφρικανικής Πανώλους των Χοίρων σε αγριόχοιρο, που βρέθηκε νεκρός σε απόσταση περίπου 1,2 χλμ από τα ελληνικά σύνορα.

Το  πρόβλημα στην τοποθεσία «Λεύκα» Πετρίλου έχει προκύψει εδώ και πολλά χρόνια χωρίς ωστόσο να έχει επέλθει ακόμη η οριστική επίλυσή του.

Παρά τις απολύτως δικαιολογημένες διαμαρτυρίες και τις συνεχείς οχλήσεις της τοπικής κοινωνίας του Πετρίλου, παρατηρήθηκαν μεγάλες χρονικές καθυστερήσεις στη δρομολόγηση του συγκεκριμένου έργου.

ΕΚΤΑΚΤΟ ΔΕΛΤΙΟ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΩΝ ΚΑΙΡΙΚΩΝ ΦΑΙΝΟΜΕΝΩΝ

ΙΣΧΥΡΕΣ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΘΑ ΣΥΝΟΔΕΥΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΧΑΛΑΖΟΠΤΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΙΣΧΥΡΟΥΣ ΑΝΕΜΟΥΣ ΠΡΟΒΛΕΠΟΝΤΑΙ:

Μεταβολή θα παρουσιάσει ο καιρός από σήμερα Τετάρτη (30-10-2019) και από τα δυτικά με βροχές και καταιγίδες κατά τόπους ισχυρές, που πιθανώς θα συνοδεύονται πρόσκαιρα, από χαλαζοπτώσεις και ισχυρούς ανέμους.

Επιστολή προς το  Αστυνομικό Τμήμα Μουζακίου απέστειλε ο Δήμος Αργιθέας με θέμα τη Διακοπή κυκλοφορίας στην Κοινότητα Πετρίλου, Δημοτικής Ενότητας Ανατολικής Αργιθέας του Δήμου Αργιθέας για αποκατάσταση βλάβης δικτύου ύδρευσης

Μεταβολή θα παρουσιάσει ο καιρός από αύριο Δευτέρα (07-10-2019) με βροχές, που γρήγορα θα ενταθούν και θα εκδηλωθούν καταιγίδες που τοπικά θα είναι έντονες και πιθανόν θα συνοδεύονται από χαλαζοπτώσεις.

Πιο αναλυτικά:

Αν και πέρασε ο πρώτος μήνας της νέας σχολικής χρονιάς και η λειτουργία των σχολείων σε όλη τη χώρα έχει βρει το βηματισμό της, στην Αργιθέα τα σχολεία μας παραμένουν κλειστά.
Είναι αλήθεια πως η ιδιαίτερη πατρίδα μας αποτελεί μια ξεχωριστή περιοχή με τις δικές της ιδιαιτερότητες και δυσκολίες. Αυτό όμως δε σημαίνει πως θα «πληρώνει μόνιμα το μάρμαρο» σε όλα τα επίπεδα.