Το κύμα συμπαράστασης, αλληλεγγύης και στήριξης της Αργιθέας είναι πραγματικά συγκινητικό. Δεκάδες φορείς και πάμπολλοι συνάνθρωποί μας έχουν σταθεί στο πλευρό των πληγέντων μόνιμων κατοίκων της ορεινής μας περιοχής, στέλνοντας τρόφιμα, ρουχισμό και βοήθεια κάθε τύπου.

Η Υποδιεύθυνση Κτηνιατρικής Περιφερειακής Ενότητας Καρδίτσας ενημερώνει τους ιδιοκτήτες εκτροφών μηρυκαστικών για την εμφάνιση εστίας καταρροϊκού πυρετού σε εκτροφή αιγοπροβάτων στην Τοπική Κοινότητα Λεονταρίου του Δήμου Καρδίτσας.

Πρόσκαιρη επιδείνωση του καιρού στα βορειοδυτικά μέχρι το μεσημέρι με βροχές και καταιγίδες που πιθανώς να συνοδεύονται από χαλαζοπτώσεις. Τα έντονα φαινόμενα από τις βραδινές ώρες θα επηρεάσουν και τη βορειοανατολική χώρα. Στις υπόλοιπες περιοχές, αραιές νεφώσεις που βαθμιαία θα πυκνώσουν, με τοπικές βροχές από το απόγευμα στα ηπειρωτικά. Οι άνεμοι θα πνέουν από νότιες διευθύνσεις 4 με 6 και στο Αιγαίο τοπικά 7 μποφόρ. Βαθμιαία στα δυτικά θα στραφούν σε βορειοδυτικούς και θα εξασθενήσουν.

Έως τις 31/12/2020 παρατείνεται η προθεσμία δήλωσης των αδήλωτων μέχρι σήμερα τετραγωνικών για τον Δήμο Αργιθέας και για τους υπόλοιπους δήμους που επλήγησαν από τον κυκλώνα ''Ιανός''.

Για τη σύνδεση των εννοιών της φτώχειας και του κοινωνικού αποκλεισμού γράφει η ψυχολόγος του Κέντρου Κοινότητας του Δήμου Αργιθέας κα Χριστίνα Τρελλοπούλου.

Από την Παρασκευή 9 Οκτωβρίου 2020 έως και 30 Οκτωβρίου 2020 θα είναι ανοιχτή η ψηφιακή πλατφόρμα αιτήσεων για τη χορήγηση βοηθήματος Ορεινών και Μειονεκτικών περιοχών από τον ΟΠΕΚΑ σε οικογένειες για το έτος 2020.

Κακοκαιρία προβλέπεται να επικρατήσει από το απόγευμα της Δευτέρας (12-10-2020) και μέχρι το απόγευμα της Τρίτης (13-10-2020) στη χώρα από τα δυτικά, με κύρια χαρακτηριστικά τις ισχυρές βροχές και καταιγίδες που θα συνοδεύονται από χαλαζοπτώσεις και τους θυελλώδεις νότιους ανέμους εντάσεως 7 με 8 μποφόρ, οι οποίοι την Τρίτη θα φτάσουν στο βόρειο Αιγαίο έως 9 μποφόρ.

Διαθέσιμη είναι πλέον η ψηφιακή πλατφόρμα για όσους έχουν πληγεί από τον "Ιανό", καθώς μπορούν να δηλώσουν τις ζημιές από τις πλημμύρες της 18ης και 19ης Σεπτεμβρίου 2020 ώστε να λάβουν την οικονομική ενίσχυση.

Η Υποδιεύθυνση Κτηνιατρικής Περιφερειακής Ενότητας Καρδίτσας ενημερώνει το κοινό ότι το διάστημα από 05 έως 10 Οκτωβρίου 2020 θα πραγματοποιηθεί στην Π.Ε. Καρδίτσας, ο εμβολιασμός των κόκκινων αλεπούδων για την αντιμετώπιση της λύσσας, με τη ρίψη εμβολίων δολωμάτων από αέρος.

Η Υποδιεύθυνση Κτηνιατρικής Περιφερειακής Ενότητας Καρδίτσας ενημερώνει τους ιδιοκτήτες εκτροφών μηρυκαστικών για την εμφάνιση εστίας καταρροϊκού πυρετού σε εκτροφή αιγοπροβάτων στην Τοπική Κοινότητα Δρακότρυπας, του Δήμου Μουζακίου.

Στην Αντιπεριφέρεια χθες πραγματοποιήθηκε σύσκεψη με την παρουσία των κ.κ. Δημάρχων Αργιθέας Ανδρ. Στεργίου, Μουζακίου Θ. Στάθη, Παλαμά  Γ.Σακελλαρίου, Σοφάδων Θ. Σκάρλου , Λίμνης Πλαστήρα κ. Π. Νάνο,  του Αντιπεριφερειάρχη κ. Καραγιάννη , του Προέδρου του Επιμελητηρίου κ. Κώστα Ζυγογιάννη ως και του Οικονομικού Επόπτη κ. Κωνσταντίνου Λαμπρόπουλου.