Η κατανομή των συγχρηματοδοτούμενων πόρων στη χωρική κλίμακα των Περιφερειών είναι γνωστό από τη διαθέσιμη ερευνητική βιβλιογραφία ότι ακολουθεί μια τάση ολοένα και περισσότερο αντίστροφη της αναδιανεμητικής, δηλ. αποδυναμώνεται η αρχική τάση συγκέντρωσης των πόρων σε περιοχές με υστερήσεις και κοινωνικο-οικονομικά μειονεκτήματα υπέρ των αναπτυξιακών πόλων.

Στο πλαίσιο υλοποίησης του Επιχειρησιακού Προγράμματος Επισιτιστικής και Βασικής Υλικής Συνδρομής (ΤΕΒΑ), η Κοινωνική Σύμπραξη Περιφερειακής Ενότητας Καρδίτσας θα προχωρήσει σε διανομή προϊόντων (οπωρολαχανικών, ειδών βασικής υλικής συνδρομής και ειδών παντοπωλείου), στους ωφελούμενους του προγράμματος.

Το Τμήμα Κτηνιατρικής της Δ/νσης Αγροτικής Οικονομίας και Κτηνιατρικής Περιφερειακής Ενότητας Καρδίτσας ενημερώνει τους κτηνοτρόφους, ότι σύμφωνα με την υπ΄ αριθμ. 2504/99385/19-7-2018 ΚΥΑ (ΦΕΚ 2914/τ. Β΄) που αφορά οικονομικές αποζημιώσεις και ενισχύσεις, οι εκτροφείς βοοειδών, προβάτων και αιγών που προσκομίζουν στις αρμόδιες κτηνιατρικές αρχές νεκρά ζώα προκειμένου να εξεταστούν για Μεταδοτικές Σπογγώδεις Εγκεφαλοπάθειες και εφόσον δεν έχουν παρέλθει 48 ώρες από το θάνατο του ζώου, επιχορηγούνται με το ποσό των 90 ευρώ για κάθε βοοειδές και 25 ευρώ για κάθε αίγα ή πρόβατο.

Το Υπουργείο Υγείας προχώρησε στην προκήρυξη των κενών και κενούμενων θέσεων των Γενικών Νοσοκομείων – Κέντρων Υγείας, Κέντρων Υγείας, Πολυδύναμων Περιφερειακών Ιατρείων, Περιφερειακών Ιατρείων, Ειδικών Περιφερειακών Ιατρείων και Πλοίων για την κάλυψή τους από:

α. ιατρούς με τίτλο ειδικότητας Γενικής Ιατρικής, β. ιατρούς υπόχρεους υπηρεσίας υπαίθρου και γ. ιατρούς υπηρεσίας υπαίθρου επί θητεία.

Το Τμήμα Κτηνιατρικής της Δ/νσης Αγροτικής Οικονομίας και Κτηνιατρικής Περιφερειακής Ενότητας Καρδίτσας ενημερώνει όλους τους χοιροτρόφους και κατόχους χοιροτροφικών εκμεταλλεύσεων εντατικής, και ημιεντατικής εκτροφής καθώς και χοιροτροφικών εκμεταλλεύσεων ελευθέρας βοσκής, ότι την Πέμπτη 13 Σεπτεμβρίου και ώρα 06:30μ.μ., θα πραγματοποιηθεί σύσκεψη με θέμα την Αφρικανική Πανώλη του χοίρου, στην αίθουσα συσκέψεων του νέου κτιρίου της Περιφέρειας (Καλλισθένους 27 & Θεοφράστου, Λάρισα, στο ισόγειο).

Φτάνουμε στη Σπηλιά … επιτέλους.

Προσωρινή διακοπή της κυκλοφορίας των οχηµάτων, για το χρονικό διάστηµα: από 12-09- 2018 έως 12-10-2018, στο τµήµα της οδού Ι.Μ.ΣΠΗΛΙΑΣ έως την επαρχιακή οδό 9 µήκους 1.400 µέτρων, για την εκτέλεση εργασιών αποπεράτωσης του έργου: «…ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΣΥΝ∆ΕΤΗΡΙΑΣ Ο∆ΟΥ Ι.Μ. ΣΠΗΛΙΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΑΡΧΙΑΚΗ Ο∆Ο 9».

Υπερψηφίστηκε το νομοσχέδιο «Πρόσβαση των μόνιμων κατοίκων των περιοχών εκτός τηλεοπτικής κάλυψης στους ελληνικούς τηλεοπτικούς σταθμούς ελεύθερης λήψης εθνικής εμβέλειας» από τη Βουλή, με το οποίο 411.000 πολίτες της χώρας αποκτούν πρόσβαση στα ελληνικά κανάλια.
Η δράση αφορά 3.500 «λευκές περιοχές» σε όλη την Ελλάδα, οι κάτοικοι των οποίων (164.000 νοικοκυριά) θα προμηθευτούν κουπόνι των 110 ευρώ, που θα εξαργυρώνουν στον πάροχο της επιλογής τους για την απόκτηση εξοπλισμού που θα τους εξασφαλίσει πρόσβαση στους τηλεοπτικούς σταθμούς πανελλαδικής εμβέλειας.

Αγιασμός έγινε στις 9 το πρωί, σήμερα Τρίτη 11 Σεπτεμβρίου 2018, στο Δημοτικό Σχολείο Ανθηρού, με του λιγοστούς μαθητές να ακούνε το πρώτο κουδούνι για την έναρξη της φετινής σχολικής χρονιάς.

Από πλευράς δημοτικής αρχής παρευρέθηκαν ο Δήμαρχος κ. Λάμπρος Τσιβόλας, ο Αντιδήμαρχος και πρόεδρος της Σχολικής Επιτροπής κ. Γιώργος Παλαμάς, ο Αντιδήμαρχος κ. Γιώργος Κατσιάνης και Δημοτικοί Σύμβουλοι.

Έφυγε από τη ζωή σε ηλικία 67 ετών ο συνταξιούχος αστυνομικός Κωνσταντίνος Ηλ. Αρκούδας.

Καταγόταν από τη Μεταμόρφωση (Κατούσι) Ανθηρού και για πολλά χρόνια ασχολούταν με τα κοινά της Αργιθέας.Διετέλεσε Δημοτικός Σύμβουλος του Δήμου Αργιθέας επί σειρά ετών.

Προβληματίζει η επόμενη μέρα του σεισμού της περασμένης Παρασκευής (31/8), καθώς υπάρχει πιθανότητα επιπτώσεων σε έργα και υποδομές που θα φανούν στο άμεσο μέλλον.
Παράλληλα έχει ήδη ξεκινήσει η προσπάθεια καταγραφής ζημιών σε οικίες και περιουσίες πολιτών με στόχο την αποζημίωσή τους, ενώ στα αξιοσημείωτα του φαινομένου είναι η καταστροφή που επέφερε σε μνημεία πολιτισμού, ειδικά στην περιοχή της Αργιθέας.

Ο δήμος Αργιθέας δημοσιεύει την αίτηση που πρέπει να συμπληρώσουν οι κάτοικοι της Αργιθέας που τα σπίτια τους έχουν υποστεί ζημιές από το σεισμό της 31ης Αυγούστου 2018.
Μπορούν ή να την τυπώσουν από την ιστοσελίδα του δήμου ή να την προμηθευτούν από τους προέδρους των Τοπικών Κοινοτήτων.

Στον απόηχο της ισχυρής σεισμικής δόνησης της Παρασκευής 31 Αυγούστου 2018, η Αργιθέα μετράει και καταγράφει τις  καταστροφές που άφησε πίσω της.
Η ετοιμότητα του μηχανισμός της πολιτικής προστασίας του Δήμου Αργιθέας, αλλά και της Περιφερειακής Ενότητας Καρδίτσας, ξάφνιασε και εμάς τους ίδιους, γιατί διαφορετικά σχεδιάζονται στα χαρτιά και πάντα όταν εφαρμόζονται στην πράξη, κάπου και οι καλύτεροι σχεδιασμοί χάνονται.

Σεισμός έγινε το πρωί της Παρασκευής στα ορεινά του νομού Καρδίτσας ώρα 10:12 (2018-08-31 07:12:25 (GMT)) 27,5 χλμ δυτικά νοτιοδυτικά της Καρδίτσας (39.2652° N, 21.6290° E) πάνω από το Μέγα Ρεύμα στην νοτιοανατολική πλευρά του όρους Βουτσικάκι, 4 χλμ ανατολικά από Πετρίλια Αργιθέας προς τη λίμνη Πλαστήρα. Το μέγεθος του σεισμού, σύμφωνα με το Πανεπιστήμιο Αθηνών ήταν 5,1 της κλίμακας Ρίχτερ και εστιακό βάθος 5 χλμ.

Εξαιρέσεις και άλλες διατάξεις
7.1. Εξαίρεση από τον παρόντα κανονισμό Όπως προβλέπεται στην Κ.Υ.Α. 50910/2727/2003. Μέτρα και όροι για την διαχείριση στερεών αποβλήτων (ΦΕΚ Β 1909/2003)
ο Δήμος μπορεί να μη δέχεται στερεά απόβλητα, εξαιρουμένων των οικιακών, τα οποία λόγω της σύνθεσης, του είδους ή της ποιότητας και της ποσότητας τους ή επειδή παράγονται σε χώρους απρόσιτους και απομακρυσμένους, δεν καθιστούν με τις υπάρχουσες δυνατότητες εφικτή την πραγματοποίηση των εργασιών συλλογής και μεταφοράς τους.