Επιδείνωση θα παρουσιάσει ο καιρός την Τετάρτη (01-04-2020) από τα βόρεια - βορειοδυτικά με κύρια χαρακτηριστικά: τη σημαντική πτώση της θερμοκρασίας στην κεντρική και βόρεια χώρα (της τάξεως των 8 με 10 βαθμών), τις ισχυρές βροχές και κατά τόπους τις καταιγίδες, τις πυκνές χιονοπτώσεις στη βόρεια χώρα ακόμα και σε περιοχές με χαμηλό υψόμετρο και τους θυελλώδεις βοριάδες.

Με αίσθημα ευθύνης και έμπρακτης στήριξης της συλλογικής προσπάθειας, παραχωρώ κι εγώ το 50% των αποδοχών μου ως Δήμαρχος Αργιθέας για τους επόμενους δύο μήνες στον κοινό λογαριασμό που έχει δημιουργηθεί για την αντιμετώπιση του Covid 19, ανταποκρινόμενος στην πρόταση του Προέδρου της ΚΕΔΕ Δημήτρη Παπαστεργίου.

Ολοκληρώθηκε και τυπικά την Παρασκευή το βράδυ (27.3.2020) η πρώτη δια περιφοράς συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου Αργιθέας, στο πλαίσιο των μέτρων που έχουν ληφθεί για τον περιορισμό της πανδημίας του κορωνοϊού.

Σταδιακή επιδείνωση του καιρού προβλέπεται από το βράδυ της Τετάρτης (25-03-2020) και από τα νοτιοδυτικά, με κύρια χαρακτηριστικά τις ισχυρές βροχές και καταιγίδες, τις χιονοπτώσεις στα ηπειρωτικά ορεινά και πρόσκαιρα στα ημιορεινά κυρίως της δυτικής χώρας και τους θυελλώδεις ανέμους.

Πρόσκληση σύγκλησης Δημοτικού Συμβουλίου

Δια περιφοράς θα πραγματοποιηθεί η 3η Τακτική Συνεδρίαση Δημοτικού Συμβουλίου του Δήμου Αργιθέας, την Παρασκευή 27-3-2020 και ώρα 13:00, σύμφωνα με τα οριζόμενα στο άρθρο 10 παρ. 1 της ΠΝΠ που δημοσιεύθηκε στο ΦΕΚ 55 τ. Α΄.

Πρόσκληση σύγκλησης Οικονομικής Επιτροπής

Σύμφωνα με τις διατάξεις του  άρθρου  72  του Ν.3852/2010  σας καλούμε σε τακτική συνεδρίαση της Οικονομικής Επιτροπής, την 27η Μαρτίου 2020, ημέρα Παρασκευή  και ώρα 12:00.

Σε ισχύ τέθηκε στις 6:00πμ της Δευτέρας η απαγόρευση άσκοπης κυκλοφορίας που ανακοινώθηκε χθες από τον Κυριάκο Μητσοτάκη –ένα μέτρο που έχει ως στόχο τον περιορισμό της εξάπλωσης του κορωνοϊού στον ελληνικό πληθυσμό.

Στο πλαίσιο των προληπτικών μέτρων αντιμετώπισης του κορωνοϊού και με πρωτοβουλία τόσο της Δημοτικής Αρχής όσο και της Σχολικής Επιτροπής, θα πραγματοποιηθεί απολύμανση αύριο, Τετάρτη 18/3/2020, όλων των κτιρίων του Δήμου που βρίσκονται σε λειτουργία καθώς και των σχολικών μονάδων Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης. Συνεπώς οι διοικητικές υπηρεσίες δεν θα λειτουργήσουν αύριο, ενώ οι υπηρεσίες καθαριότητας και τεχνικών έργων θα λειτουργήσουν κανονικά.

Οι Δήμοι Αγράφων, Αργιθέας και Λίμνης Πλαστήρα, αποδεχόμενοι την εθελοντική προσφορά των φροντιστηρίων ΑΡΝΟΣ, παρέχουμε στους μαθητές που διαμένουν μόνιμα στις περιοχές μας αλλά και στους μαθητές όλων των ετεροδημοτών συμπολιτών μας, δωρεάν online φροντιστήριο για όλο το εκπαιδευτικό έτος.

Μετά τις τελευταίες εξελίξεις γύρω από τη Λοίμωξη του COVID-19, ο Δήμος Αργιθέας, στο πλαίσιο των προληπτικών μέτρων για την αποφυγή της διασποράς του ιού, παρακαλεί τους δημότες να μειώσουν στο ελάχιστο την προσέλευση τους στις υπηρεσίες του Δήμου για τις επόμενες ημέρες και να περιορίσουν τις μετακινήσεις τους στις απολύτως αναγκαίες. Η άσκοπη προσέλευση στο Δημαρχείο δεν ωφελεί κανέναν. Μόνο αν δεν υπάρχει άλλος τρόπος, οι δημότες θα μπορούν να προσέρχονται στις Υπηρεσίες του Δήμου και στα ΚΕΠ με φυσική παρουσία, τηρώντας πάντοτε απαρέγκλιτα τους ατομικούς κανόνες υγιεινής.

Η Δημοτική αρχή παρακολουθεί καθημερινά τις εξελίξεις γύρω από την υπόθεση της εξάπλωσης του κορωνοιού. Επισημαίνει ότι δεν χρειάζεται πανικός αλλά ούτε και εφησυχασμός. Η ατομική ευθύνη του καθενός, όπως όλα δείχνουν, θα διαδραματίσει καταλυτικό ρόλο στην καταπολέμηση της εξάπλωσης της νόσου. Για το λόγο αυτό καλεί τους δημότες να συμπεριφερθούν με τη μέγιστη υπευθυνότητα.

Στο πλαίσιο της Διαδημοτικής συνεργασίας των Δήμων Αγράφων, Αργιθέας και Λίμνης Πλαστήρα πραγματοποιήθηκε σύσκεψη στο χωριό Άγραφα Ευρυτανίας τη Δευτέρα 9 Μαρτίου 2020. Στη συνάντηση παρευρέθηκαν οι Δήμαρχοι Αλέξης Καρδαμπίκης, Ανδρέας Στεργίου και Παναγιώτης Νάνος, καθώς και πληθώρα στελεχών, αιρετών και συνεργατών ανά Δήμο.

Πρόσκληση σύγκλησης Οικονομικής Επιτροπής

Καλείστε να προσέλθετε σε συνεδρίαση της Οικονομικής Επιτροπής, που θα διεξαχθεί στην αίθουσα συνεδριάσεων του Δημοτικού Καταστήματος  στο ΑΝΘΗΡΟ   την   10 -03 - 2020 ημέρα  ΤΡΙΤΗ    και ώρα 12:00 μ. για συζήτηση και λήψη αποφάσεων στα συνημμένα θέματα της ημερήσιας διάταξης.