Με απόφασή του ο Υπουργός Εσωτερικών κ. Αλέξανδρος Χαρίτσης  κατένειμε ποσό ύψους 150.000.000,00 € από το πρόγραμμα «Φιλόδημος ΙΙ» στους  Δήμους της χώρας, για την υλοποίηση έργων και επενδυτικών δραστηριοτήτων
αυτών, που εντάσσονται στους αναπτυξιακούς άξονες προτεραιοτήτων του προγράμματος «Φιλόδημος ΙΙ», όπως προσδιορίζονται από την ΥΑ 4748/20-02-2018.

Σε κλίμα συγκίνησης και παρουσία της μοναδικής επιζήσασας, της Αρχιλοχία Βασιλικής Πλεξίδα, τελέστηκε το πρωί της Παρασκευής τρισάγιο, στο χώρο του δυστυχήματος με το στρατιωτικό ελικόπτερο που συνετρίβη κοντά στπ Σαραντάπορο, εκεί όπου έχασαν τη ζωή τους τέσσερα στελέχη του στρατού, στις 19 Απριλίου του 2017.

Η Υποδιεύθυνση Κτηνιατρικής Περιφερειακής Ενότητας Καρδίτσας, ενημερώνει τους κτηνοτρόφους και τους κρεοπώλες του Νομού ότι για την αποτελεσματικότερη εξυπηρέτηση τους και την αποφυγή ταλαιπωρίας, σε συνεννόηση με τον Αντιπεριφερειάρχη Καρδίτσας, τα Κτηνιατρικά Γραφεία της περιοχής αρμοδιότητας μας, θα παραμείνουν ανοικτά το Σάββατο 20/04 και την Κυριακή 21/04/2019 από τις 08:00 έως τις 15:00.

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ
Για την πρόσληψη προσωπικού με σύμβαση εργασίας ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου
Ο Δήμος Αργιθέας ύστερα από την υπ’ αριθ. 41/2019 απόφαση του Δ.Σ, ανακοινώνει ότι θα προσλάβει προσωπικό  με σύμβαση εργασίας ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου, συνολικού αριθμού Έξι (06) ατόμων, προς κάλυψη των αναγκών των υπηρεσιών του κατά την περίοδο της πυροπροστασίας  για τις εξής κατά αριθμό ατόμων, ειδικότητες, με τα αντίστοιχα ειδικά τυπικά προσόντα χρονική περίοδο:

ΕΚΤΑΚΤΟ ΔΕΛΤΙΟ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΩΝ ΚΑΙΡΙΚΩΝ ΦΑΙΝΟΜΕΝΩΝ

ΟΙ ΚΑΤΑ ΤΟΠΟΥΣ ΙΣΧΥΡΕΣ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ ΠΟΥ ΕΚΔΗΛΩΝΟΝΤΑΙ ΣΤΑ ΗΠΕΙΡΩΤΙΚΑ ΤΜΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ (ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΗΣ ΤΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ) ΚΑΙ ΣΥΝΟΔΕΥΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΠΙΚΕΣ ΧΑΛΑΖΟΠΤΩΣΕΙΣ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΤΟΥΝ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΒΡΑΔΙΝΕΣ ΩΡΕΣ. ΤΗ ΝΥΧΤΑ ΤΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ ΘΑ ΕΞΑΣΘΕΝΗΣΟΥΝ.

ΕΚΤΑΚΤΟ ΔΕΛΤΙΟ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΩΝ ΚΑΙΡΙΚΩΝ ΦΑΙΝΟΜΕΝΩΝ

1. ΟΙ ΙΣΧΥΡΕΣ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ ΜΕ ΚΑΤΑ ΤΟΠΟΥΣ ΧΑΛΑΖΟΠΤΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΚΔΗΛΩΝΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΑΤΤΙΚΗ ΑΝΑΜΕΝΟΝΤΑΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΤΟΥΝ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΒΡΑΔΙΝΕΣ ΩΡΕΣ.
2. ΙΣΧΥΡΕΣ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ, ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΠΙΘΑΝΩΣ ΘΑ ΣΥΝΟΔΕΥΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΧΑΛΑΖΟΠΤΩΣΕΙΣ ΘΑ ΕΚΔΗΛΩNONTAI ΣΤΑ ΗΠΕΙΡΩΤΙΚΑ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ ΒΡΑΔΙΝΕΣ ΩΡΕΣ. ΒΑΘΜΙΑΙΑ ΤΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ ΘΑ ΕΞΑΣΘΕΝΗΣΟΥΝ.

ΕΚΤΑΚΤΟ ΔΕΛΤΙΟ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΩΝ ΚΑΙΡΙΚΩΝ ΦΑΙΝΟΜΕΝΩΝ

1. ΟΙ ΙΣΧΥΡΕΣ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ ΣΤΗΝ ΑΤΤΙΚΗ ΑΝΑΜΕΝΟΝΤΑΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΤΟΥΝ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΠΡΩΙΝΕΣ ΩΡΕΣ.
  1. ΙΣΧΥΡΕΣ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ, ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΠΙΘΑΝΩΣ ΝΑ ΣΥΝΟΔΕΥΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΧΑΛΑΖΟΠΤΩΣΕΙΣ ΘΑ ΕΚΔΗΛΩNONTAI ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ ΠΡΩΙΝΕΣ ΩΡΕΣ ΣΤΙΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ, ΤΗΝ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΚΡΗΤΗ ΚΑΙ ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΑ. ΒΑΘΜΙΑΙΑ ΤΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ ΘΑ ΕΞΑΣΘΕΝΗΣΟΥΝ.

Στο πλαίσιο υλοποίησης του Επιχειρησιακού Προγράμματος Επισιτιστικής και Βασικής Υλικής Συνδρομής (ΤΕΒΑ), η Κοινωνική Σύμπραξη Περιφερειακής Ενότητας Καρδίτσας θα προχωρήσει σε διανομή προϊόντων (οπωρολαχανικών, ειδών βασικής υλικής συνδρομής και ειδών παντοπωλείου), στους ωφελούμενους του προγράμματος.

Με απόφασή του ο Υπουργός Εσωτερικών κ. Α. Χαρίτσης κατανέμει από τον λογαριασμό του Υπουργείου Εσωτερικών που τηρείται στο Ταμείο Παρακαταθηκών και Δανείων με τον τίτλο «Κεντρικοί Αυτοτελείς Πόροι των Δήμων», ποσό ύψους 20.597.000,00 € σε μικρούς νησιωτικούς και ορεινούς δήμους.
Το ποσό που αντιστοιχεί στο Δήμο Αργιθέας ανέρχεται στα 218.000,00 ΕΥΡΩ.

11η ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΔΙΚΤΥΟΥ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗΣ ΧΑΡΤΑΣ

Οι κοινωνικές και πολιτιστικές επιπτώσεις του τουρισμού: Αναζητώντας μία βιώσιμη απάντηση

Πράμαντα, Δήμος Βορείων Τζουμέρκων, Περιφέρεια Ηπείρου

ΜΕΤΑΒΟΛΗ ΤΟΥ ΚΑΙΡΟΥ ΣΗΜΕΡΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ (05-04-2019) ΑΠΟ ΑΡΓΑ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΝΟΤΙΟΔΥΤΙΚΑ, ΜΕ ΚΥΡΙΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΤΙΣ ΙΣΧΥΡΕΣ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ (ΠΟΥ ΚΑΤΑ ΤΟΠΟΥΣ ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ ΝΑ ΣΥΝΟΔΕΥΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΧΑΛΑΖΟΠΤΩΣΕΙΣ) ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΘΥΕΛΛΩΔΕΙΣ ΝΟΤΙΟΑΝΑΤΟΛΙΚΟΥΣ ΑΝΕΜΟΥΣ ΣΤΗΝ ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΚΑΙ ΤΗ ΝΟΤΙΑ ΧΩΡΑ.

Πρόσληψη με σύμβαση εργασίας ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου, συνολικά δυο (2) ατόμων για την κάλυψη εποχικών ή παροδικών αναγκών του Δήμου Αργιθέας που εδρεύει στο Ανθηρό (ΣΟΧ1/2019)

Ο ΔΗΜΟΣ ΑΡΓΙΘΕΑΣ

Σε επτά χαμένους και έναν κερδισμένο μετριούνται οι δήμοι για τους οποίους έρχονται αλλαγές στον αριθμό των εδρών των δημοτικών συμβουλίων που θα συγκροτηθούν μετά τις επικείμενες δημοτικές εκλογές.
Αν και, τόσο για το 2014 όσο και για το 2019, λαμβάνονται υπόψη τα αποτελέσματα της απογραφής της ΕΛΣΤΑΤ του 2011, ο τρόπος υπολογισμού των εδρών των συλλογικών οργάνων άλλαξε και αντί του απογεγραμμένου πληθυσμού, σύμφωνα με διάταξη (άρθρο 68) στον πρόσφατα ψηφισμένο πολυ-νόμο του υπουργείο Εσωτερικών, μετράει πλέον ο πληθυσμός των μόνιμων κατοίκων.

ΜΕΤΑΒΟΛΗ ΤΟΥ ΚΑΙΡΟΥ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΠΡΩΙΝΕΣ ΩΡΕΣ ΤΗΣ ΠΕΜΠΤΗΣ (28-03-2019) ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΤΙΚΑ, ΜΕ ΚΥΡΙΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΤΙΣ ΙΣΧΥΡΕΣ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑ ΤΟΠΟΥΣ ΘΑ ΣΥΝΟΔΕΥΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΧΑΛΑΖΟΠΤΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΠΙΚΑ ΠΟΛΥ ΘΥΕΛΛΩΔΕΙΣ ΒΟΡΕΙΟΑΝΑΤΟΛΙΚΟΥΣ ΑΝΕΜΟΥΣ ΣΤΑ ΠΕΛΑΓΗ.