Επιστολή προς το  Αστυνομικό Τμήμα Μουζακίου απέστειλε ο Δήμος Αργιθέας με θέμα τη Διακοπή κυκλοφορίας στην Κοινότητα Πετρίλου, Δημοτικής Ενότητας Ανατολικής Αργιθέας του Δήμου Αργιθέας για αποκατάσταση βλάβης δικτύου ύδρευσης

Μεταβολή θα παρουσιάσει ο καιρός από αύριο Δευτέρα (07-10-2019) με βροχές, που γρήγορα θα ενταθούν και θα εκδηλωθούν καταιγίδες που τοπικά θα είναι έντονες και πιθανόν θα συνοδεύονται από χαλαζοπτώσεις.

Πιο αναλυτικά:

Αν και πέρασε ο πρώτος μήνας της νέας σχολικής χρονιάς και η λειτουργία των σχολείων σε όλη τη χώρα έχει βρει το βηματισμό της, στην Αργιθέα τα σχολεία μας παραμένουν κλειστά.
Είναι αλήθεια πως η ιδιαίτερη πατρίδα μας αποτελεί μια ξεχωριστή περιοχή με τις δικές της ιδιαιτερότητες και δυσκολίες. Αυτό όμως δε σημαίνει πως θα «πληρώνει μόνιμα το μάρμαρο» σε όλα τα επίπεδα.

Ο Δήμος Αργιθέας  καλεί όσους ενδιαφέρονται να ρυθμίσουν τις οφειλές τους (βεβαιωμένες έως και 29.11.2019), με ιδιαίτερα ευνοϊκούς όρους, να ενταχθούν στη σχετική ρύθμιση του Ν. 4611/2019 (ΦΕΚ 73/17.05.2019 τεύχος Α'), όπως τροποποιήθηκε με την Πράξη Νομοθετικού Περιεχομένου (ΦΕΚ 145/30.09.2019 τεύχος Α’).

Έκτακτο Δελτίο Επιδείνωσης Καιρού (ΕΔΕΚ)

Μεταβολή θα παρουσιάσει ο καιρός από το πρωί της Πέμπτης (03-10-2019) και από τα δυτικά, με βροχές, που γρήγορα θα ενταθούν και θα εκδηλωθούν και καταιγίδες, που θα συνοδεύονται από ισχυρούς ανέμους και πιθανόν στα βορειοδυτικά από χαλαζοπτώσεις.

Έκτακτο Δελτίο Επιδείνωσης Καιρού (ΕΔΕΚ)

Πρόσκαιρη μεταβολή θα παρουσιάσει ο καιρός από σήμερα Δευτέρα (23-09-2019) και από τα βορειοδυτικά, με βροχές και καταιγίδες κατά τόπους ισχυρές, που θα συνοδεύονται πρόσκαιρα από χαλαζοπτώσεις και ισχυρούς ανέμους.

Ανακοινώνεται από την ΔΕΔΔΗΕ ότι την Παρασκευή 20 Σεπτεμβρίου 2019 και από ώρα 10:00 έως 12:00 το πρωί θα γίνει ΔΙΑΚΟΠΗ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟΥ ΡΕΥΜΑΤΟΣ στην περιοχή μας.

Συγκεκριμένα ο αρμόδιος υπάλληλος της ΔΕΔΗΕ μας ενημέρωσε ότι θα γίνει διακοπή ρεύματος από το χωριό Αργιθέα μέχρι το χωριό Ελληνικά.

Έκτακτο Δελτίο Επιδείνωσης Καιρού (ΕΔΕΚ)

Μεταβολή θα παρουσιάσει ο καιρός από τα βόρεια, από αύριο Πέμπτη (19-09-2019) με βροχές και καταιγίδες κατά τόπους ισχυρές που θα συνοδεύονται πρόσκαιρα από χαλαζοπτώσεις και ισχυρούς ανέμους, καθώς και πτώση της θερμοκρασίας από βορρά προς νότο.

Έχοντας υπόψη:

1. Τις διατάξεις του άρθρου 59 του Ν. 3852/2010 «Νέα Αρχιτεκτονική της Αυτοδιοίκησης και της Αποκεντρωμένης Διοίκησης- Πρόγραμμα Καλλικράτης» (Α' 87), όπως αντικαταστάθηκε από την παρ.1 του άρθρου 68 του Ν.4555/2018 (Α' 133) Πρόγραμμα Κλεισθένης Ι, αναφορικά με τον ορισμό των Αντιδημάρχων και την αναπλήρωση του Δημάρχου και από το άρθρο 5 του Ν.4623/2019 (Α' 134).

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Ο Δήμος Αργιθέας στο πλαίσιο μίας νέας προσπάθειας δημιουργίας παρακαταθήκης αίματος για την αντιμετώπιση των αναγκών των κατοίκων, αλλά και της ταυτόχρονης ανάπτυξης του πνεύματος αλληλεγγύης και εθελοντικής προσφοράς, διοργανώνει την 1η Εθελοντική Αιμοδοσία με τη συνεργασία του Νοσοκομείου Καρδίτσας.

Η εμφάνιση νέων κρουσμάτων του ιού του Δυτικού Νείλου στη χώρα μας καθιστά επιτακτική ανάγκη την τήρηση όλων των μέτρων που μπορούν να προσφέρουν προστασία από τα τσιμπήματα των κουνουπιών που αποτελούν την πηγή μετάδοσης της νόσου.

Σας προσκαλούμε στη δημόσια τελετή ορκωμοσίας του Δημάρχου, των Δημοτικών Συμβούλων, των Προέδρων & των Συμβούλων Τοπικών Κοινοτήτων, που θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 24 Αυγούστου 2019 & ώρα 18.30 μ.μ. στο Δημαρχείο Ανθηρού.

Την ορκωμοσία θα τελέσει ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Θεσσαλιώτιδος και Φαναριοφερσάλων κ.κ. Τιμόθεος.

Η Υποδιεύθυνση Κτηνιατρικής Περιφερειακής Ενότητας Καρδίτσας ενημερώνει τους χοιροτρόφους του νομού ότι επιβεβαιώθηκε εστία Αφρικανικής Πανώλους του χοίρου, σε απόσταση 13 χλμ από τα ελληνικά σύνορα. Η πλειονότητα δε των εστιών στη γειτονική χώρα, που αφορούν κατοικίδιους χοίρους (24), έχουν εντοπιστεί σε οικόσιτες εκτροφές.

ΜΕΤΑΒΟΛΗ ΘΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΣΤΗ ΒΟΡΕΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΠΕΜΠΤΗ (15-08-2019) ΜΕ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ ΚΑΤΑ ΤΟΠΟΥΣ ΙΣΧΥΡΕΣ, ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΘΑ ΣΥΝΟΔΕΥΟΝΤΑΙ ΠΡΟΣΚΑΙΡΑ ΑΠΟ ΧΑΛΑΖΟΠΤΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΙΣΧΥΡΟΥΣ ΑΝΕΜΟΥΣ.