Έκτακτο Δελτίο Eπιδείνωσης Καιρού α.α 31 που ισχύει από το απόγευμα της Τετάρτης 28-11-2018 μέχρι και την Πέμπτη 29-11-2018

ΕΠΙΔΕΙΝΩΣΗ ΤΟΥ ΚΑΙΡΟΥ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΔΙΗΜΕΡΟ ΜΕ ΚΥΡΙΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥΣ ΘΥΕΛΛΩΔΕΙΣ ΒΟΡΙΑΔΕΣ ΚΥΡΙΩΣ ΣΤΑ ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ, ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΤΗ ΠΤΩΣΗ ΤΗΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΧΙΟΝΟΠΤΩΣΕΙΣ ΣΤΑ ΟΡΕΙΝΑ ΤΗΣ ΗΠΕΙΡΩΤΙΚΗΣ ΧΩΡΑΣ, ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΣΕ ΗΜΙΟΡΕΙΝΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΤΗΣ ΒΟΡΕΙΑΣ ΕΛΛΑΔΑΣ.

ΠΙΟ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ:

1. ΑΠΟ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΤΗΣ ΤΕΤΑΡΤΗΣ (28-11-2018) Α. ΘΥΕΛΛΩΔΕΙΣ ΒΟΡΕΙΟΑΝΑΤΟΛΙΚΟΙ ΑΝΕΜΟΙ ΕΝΤΑΣΕΩΣ 7 ΜΕ 8 ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΡΓΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΤΟΠΙΚΑ 9 ΜΠΟΦΟΡ ΣΤΟ ΘΡΑΚΙΚΟ ΚΑΙ ΤΟ ΒΟΡΕΙΟ ΑΙΓΑΙΟ.

Β. ΧΙΟΝΟΠΤΩΣΕΙΣ ΘΑ ΣΗΜΕΙΩΘΟΥΝ ΣΤΑ ΟΡΕΙΝΑ ΤΗΣ ΗΠΕΙΡΟΥ, ΤΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ, ΤΗΣ ΘΡΑΚΗΣ ΚΑΙ ΤΗ ΝΥΧΤΑ ΣΤΑ ΟΡΕΙΝΑ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΣΤΕΡΕΑΣ ΠΟΥ ΒΑΘΜΙΑΙΑ ΘΑ ΕΝΤΑΘΟΥΝ ΚΑΙ ΤΗ ΝΥΧΤΑ ΘΑ ΧΙΟΝΙΣΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΗΜΙΟΡΕΙΝΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΤΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ ΚΑΙ ΘΡΑΚΗΣ (ΠΕΡΙΠΟΥ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 500 ΜΕΤΡΑ).

1. ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ (29-11-2018)

Α. ΘΥΕΛΛΩΔΕΙΣ ΒΟΡΕΙΟΙ ΑΝΕΜΟΙ ΘΑ ΠΝΕΟΥΝ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗ ΧΩΡΑ. ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ ΘΑ ΦΤΑΣΟΥΝ ΤΑ 9 ΚΑΙ ΠΙΘΑΝΩΣ ΤΟΠΙΚΑ ΤΑ 10 ΜΠΟΦΟΡ.

Β. ΧΙΟΝΟΠΤΩΣΕΙΣ ΚΑΤΑ ΤΟΠΟΥΣ ΠΥΚΝΕΣ ΘΑ ΣΗΜΕΙΩΘΟΥΝ ΣΤΑ ΟΡΕΙΝΑ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΣΕ ΗΜΙΟΡΕΙΝΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΤΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ, ΤΗΣ ΘΡΑΚΗΣ, ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ, ΤΗΣ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΚΑΙ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΣΤΕΡΕΑΣ, ΤΗΣ ΕΥΒΟΙΑΣ, ΤΗΣ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΚΑΙ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΥ. ΝΩΡΙΣ ΤΟ ΠΡΩΙ ΘΑ ΣΗΜΕΙΩΘΟΥΝ ΧΙΟΝΟΠΤΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΟΡΕΙΝΑ ΤΗΣ ΔΥΤΙΚΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ.

ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΟ ΥΨΟΜΕΤΡΟ ΧΙΟΝΟΠΤΩΣΗΣ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 300 ΜΕΤΡΑ, ΣΤΑ ΚΕΝΤΡΙΚΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 500 ΚΑΙ ΣΤΑ ΝΟΤΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 700 ΜΕΤΡΑ.

ΑΠΟ ΑΡΓΑ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΟΙ ΧΙΟΝΟΠΤΩΣΕΙΣ ΣΤΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΘΑ ΕΞΑΣΘΕΝΗΣΟΥΝ.

Γ. ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ ΚΑΤΑ ΤΟΠΟΥΣ ΙΣΧΥΡΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΣΥΝΟΔΕΥΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΧΑΛΑΖΟΠΤΩΣΕΙΣ ΘΑ ΕΚΔΗΛΩΘΟΥΝ ΣΤΑ ΝΟΤΙΑ ΚΥΡΙΩΣ ΘΑΛΑΣΣΙΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΘΑΛΑΣΣΙΑ, ΠΟΥ ΒΑΘΜΙΑΙΑ ΜΕΧΡΙ ΤΗ ΝΥΧΤΑ ΘΑ ΠΕΡΙΟΡΙΣΤΟΥΝ ΣΤΑ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΑ ΚΑΙ ΘΑ ΕΞΑΣΘΕΝΗΣΟΥΝ.

Δ. ΠΑΓΕΤΟΣ ΘΑ ΣΗΜΕΙΩΘΕΙ ΤΗ ΝΥΧΤΑ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ ΗΠΕΙΡΩΤΙΚΑ.

ΑΝΘΗΡΟ                                                                                                                             Ανθηρό 28-11-2018

Έκτακτο Δελτίο Επιδείνωσης Καιρού α.α: 31/2018

Σας διαβιβάζουμε συνημμένα το παραπάνω σχετικό, που αφορά Έκτακτο Δελτίο Επικίνδυνων Καιρικών Φαινομένων α.α: 31/2018  και ισχύει από το απόγευμα της Τετάρτης 28-11-2018 μέχρι και την Πέμπτη  29-11-2018.

Ελληνικό, 28-11-2018/1130 B

Α.Α. 31/2018

ΠΙΟ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ:

1. ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ (29-11-2018)

ΑΠΟ ΑΡΓΑ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΟΙ ΧΙΟΝΟΠΤΩΣΕΙΣ ΣΤΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΘΑ ΕΞΑΣΘΕΝΗΣΟΥΝ.

Δ. ΠΑΓΕΤΟΣ ΘΑ ΣΗΜΕΙΩΘΕΙ ΤΗ ΝΥΧΤΑ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ ΗΠΕΙΡΩΤΙΚΑ.

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΣΤΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΤΑΚΤΙΚΑ ΔΕΛΤΙΑ ΚΑΙΡΟΥ ΤΗΣ ΕΜΥ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΤΗΣ ΕΜΥ www.emy.gr

ΚΩΝ. ΖΕΪΝΗ

ΘΕΟΔ. Ν. ΚΟΛΥΔΑΣ