Χτίζοντας Γέφυρες

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΔΗΜΑΡΧΟΥ ΑΡΓΙΘΕΑΣ

Ο Δήμαρχος Αργιθέας Λάμπρος Τσιβόλας προσκαλεί το Σάββατο 27 Αυγούστου 2016 και ώρα 10:30 στη Γέφυρα Κοράκου τους Δημάρχους των όμορων Δήμων, ήτοι: Αγράφων κ. Θεόδωρο Μπαμπαλή, Λίμνης Πλαστήρα κ. Δημήτρη Τσιαντή, Γ. Καραϊσκάκη κ. Περικλή Μίγδο, Κεντρικών Τζουμέρκων κ. Μαρίνο Γαρνέλη, Πύλης κ. Κωνσταντίνο Μαράβα και Αμφιλοχίας κ. Απόστολο Κοιμήση.

Στην σύσκεψη καλούνται να συμμετάσχουν Αναπτυξιακές Εταιρείες από διάφορες περιοχές και στελέχη αυτών που έχουν σχεδιάσει και υλοποιήσει Προγράμματα Ανάπτυξης στην ορεινή ζώνη (OΠAAX/LEADER κ.α) και ήδη σχεδιάζουν ειδικές παρεμβάσεις στην ορεινή ζώνη (Κοινωνική Οικονομία-Συνεργατισμός κ.λπ.), και οι οποίες θα είναι απαραίτητες στην πρωτοβουλία που αναλαμβάνουμε λόγω της εμπειρίας που διαθέτουν.

Αντικείμενο της συζήτησης κατά την συνάντηση θα είναι:

1. Διερεύνηση συνεργασίας της Τοπικής Αυτοδιοίκησης της περιοχής
  2. Δημιουργία Συνεργασίας για κοινές πρωτοβουλίες και μεταφορά του θέματος και ένταξη αυτού στις κεντρικές πολιτικές προτεραιότητες της Κυβέρνησης
  3. Αναζήτηση τρόπων και μεθόδων για την εκπόνηση ενός Στρατηγικού Σχεδιασμού για την περιοχή-Αίτημα προς την κυβέρνηση. Προετοιμασία κοινών δράσεων
  4. Συναπόφαση για παράλληλη Ένταξη της περιοχής σε τρέχοντα προγράμματα (LEADER, OXE) και συνεργασία με τις ΑΝΕΤ ως προς αυτό.
  5. Δημιουργία Μόνιμου Μηχανισμού και Δομής Συντονισμού των ενεργειών και παρακολούθησης της πολιτικής για τις ορεινές περιοχές
  6. Κατάστρωση ενός Οδικού χάρτη και χρονοδιαγράμματος επαφών και ανάληψης πρωτοβουλιών για τοποθέτηση του όλου θέματος στην κυβέρνηση.

Για την υλοποίηση όλων αυτών απαιτείται η υπογραφή ενός Συμφώνου Συνεργασίας των ορεινών περιοχών της Κεντρικής Ελλάδας

• Για την επανενεργοποίηση της ορεινής ζώνης της Ορεινής ζώνης της Πίνδου
  • Την ανασυγκρότηση των τοπικών παραγωγικών συστημάτων,
  • Για την περιβαλλοντική, και οικονομική ανταγωνιστικότητα της ορεινής Ζώνης
  • Για την αναβάθμιση των δεξιοτήτων και της τεχνογνωσίας της περιοχής
  • Για την διασύνδεση των συντελεστών της ορεινής οικονομίας
  • Για την ανάδειξη της ταυτότητας της περιοχής
  • Για την ανάπτυξη καινοτομιών, θεσμών και Δομών εργαλείων τοπικής ανάπτυξης
  • Για την εκπόνηση ενός Στρατηγικού Σχεδίου Ανάδειξης της ορεινής ζώνης και την ανάληψη πρωτοβουλιών υλοποίησης αυτού.

Ο Δήμαρχος Αργιθέας

Λάμπρος Τσιβόλας

Οι Αναπτυξιακές που καλούνται να συμμετάσχουν

1. Αναπτυξιακή Καρδίτσας – Ανώνυμη Αναπτυξιακή Εταιρεία (ΑΝΚΑ ) κ. Β. Μπέλλης –Δ/ντής